Nowa wersja bazy Oracle już dostępna

Niemal dokładnie dwa lata po premierze silnika bazodanowego Oracle 11g na rynek trafiła jego odświeżona wersja - Oracle 11g R2.

Według oficjalnych informacji silnik Oracle 11g R2 jest szybszy i stabilniejszy od swojego poprzednika. Nowa wersja bazy danych Oracle natywnie obsługuje system Linux. Wsparcie dla wszystkich ważniejszych systemów uniksowych ma zostać zaimplementowane jeszcze w tym roku. W nieokreślonej przyszłości silnik bazodanowy Oracle ma działać również w środowisku Winodws.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami dodano m.in. usprawnienia związane z obsługą technologii Real Application Clusters (RAC). Dzięki temu środowisko bazodanowe Oracle zyskało nowe funkcje związane m.in. z przydzielaniem zasobów sprzętowych. Jedną z nich ma być możliwość przydzielania poszczególnych węzłów serwerowych do potrzeb konkretnych aplikacji. Do tej pory nie ujawniono szczegółowego cennika dla części funkcji - jedną z nich jest właśnie technologia RAC. Z kolei nowe funkcje związane z zarządzaniem składowaniem danych pozwalają bardziej optymalny sposób lokowania danych w macierzach dyskowych. Według przedstawicieli Oracle dzięki odpowiedniemu zlokalizowaniu danych na talerzach dyskowych częściej wykorzystywane informacje mają być dostępne szybciej.

Władze koncernu spodziewają się, że na aktualizację do nowej wersji zdecyduje się znaczne grono obecnych użytkowników systemu bazodanowego Oracle. Zdaniem przedstawicieli koncernu z silnika bazodanowego Oracle 11g R1 korzysta obecnie tylko od 10 do 20 proc. z nich. Aktualizację starszych wersji silnika baz danych ułatwić mają nowe mechanizmy umożliwiające uaktualnienie działającego środowiska bazodanowego w trybie online.

Czytaj też:

Microsoft wymusi aktualizację Messengera

Włamanie na Wykop: zginęła baza danych

Cisco i EMC stworzą joint venture?

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200