Nowa wersja Lotus Notes

Na Targach Cebit '93 w Hanowerze firma Lotus ogłosiła, że dostępna jest nowa, znacznie ulepszona wersja Lotus Notes 3.0, środowiska klient/serwer przeznaczonego dla obsługi pracy grupowej.

Na Targach Cebit '93 w Hanowerze firma Lotus ogłosiła, że dostępna jest nowa, znacznie ulepszona wersja Lotus Notes 3.0, środowiska klient/serwer przeznaczonego dla obsługi pracy grupowej.

W celu zachęcenia niewielkich grup użytkowników do przejścia do pracy w środowisku Notes, firma dostarcza za cenę ok. 1250 USD (a raczej jej równowartość w lokalnej walucie) zestaw Lotus Notes Starter Kit. Zawiera on m.in. Notes Server dla Windows 3.1, wsparcie dla sieci lokalnych Novell NetWare, Microsoft Lan Manager i Windows for Workgroups. W ramach tego zestawu dostarczana jest pełna konfiguracja dla serwera i dwóch klientów Notes, co ułatwia rozpoczęcie pracy z Notes w istniejących sieciach. Wersja Notes for Windows dla jednego użytkownika kosztuje 595 USD.

Program Lotus Notes tworzy środowisko aplikacyjne typu klient/serwer, pracujące na istniejących sieciach i w środowisku Windows. Notes umożliwia grupom użytkowników dostęp, śledzenie, współdzielenie i organizację informacji na różnych platformach sprzętowych i w różnych lokalizacjach.

Połączenie między Notes a aplikacjami działającymi na komputerze może mieć charakter Notes-centryczny lub aplikacyjno-centryczny. W modelu Notes-centrycznym, użytkownik widzi dokumenty Notes jako rodzaj "pojemników", które mogą zawierać różnego rodzaju obiekty: obrazy, dźwięk, sekwencje wideo, arkusze obliczeniowe, tekst. Model aplikacyjno-centryczny, dostępny dopiero w wersji 3.0, polega na wzbogaceniu standardowych dokumentów o możliwości Notes: replikację dokumentów w sieci oraz zabezpieczenia przed usuwaniem i zmianami przez niepowołane osoby.

Wersja Lotus Notes 3.0 jeszcze w tym roku będzie dostępna na inne platformy sprzętowe i systemy operacyjne: stacje Sparc z systemem Solaris, IBM RISC 6000 z systemem AIX, komputery HP 9000 modele 700 i 800 z systemem HP/UX i komputery z procesorami Intela pracujące pod systemem SCO Unix. Dostępna będzie także wersja w postaci ładowalnego modułu NLM (NetWare Loadable Module) dla sieci Novell NetWare.

Wersja dla Windows wyposażona jest w możliwości łączenia i osadzania obiektów (OLE). Pozwala to na tworzenie skomplikowanych dokumentów, zawierających obiekty z różnych aplikacji. Dokumenty te można następnie przekazywać w użytkowanie innym uczestnikom grupy, korzystając z możliwości Notes. Program Notes świetnie integruje windowsowe aplikacje Lotus: 1-2-3 dla Windows, Ami Pro, Freelance Graphics i cc:Mail. Korzystanie z przewidywanej w najbliższym czasie wersji cc:Mail 2.0 pozwoli na używanie tego programu bezpośrednio z menu Notes.

Mimo, że firma Lotus nie uważa systemu operacyjnego Windows 3.1 za w pełni nadający się do realizacji modelu klient/serwer, to jednak jego powszechna akceptacja skłoniła firmę do opracowania serwera Notes dla tego środowiska. Tworzy on wielozadaniowe środowisko Notes, zapewniające standardowe dla tego programu możliwości korzystania z baz danych i innych dokumentów przez wielu użytkowników. Oznacza to, że obecnie Lotus Notes działa równie dobrze w małej organizacji z komputerami PC, jak w wielonarodowym przedsiębiorstwie z systemami unixowymi.


TOP 200