Nowa wersja 3Com Switch 7700

3Com zamierza wprowadzić na rynek nową wersję swojego flagowego produktu dla przedsiębiorstw - przełącznika Switch 7700. Model Switch 7700R oferuje szereg nowych rozwiązań w takich obszarach jak redundancja i bezpieczeństwo.

Przełącznik został zaprojektowany przez 3Com w ścisłej współpracy z Huawei, firmą, z którą utworzył w zeszłym roku spółkę "joint venture". W urządzeniu będzie można instalować dwa moduły przełączające, jeden podstawowy i drugi zapasowy. Jak twierdzi producent, w razie awarii moduł zapasowy wkracza do akcji w czasie krótszym niż jedna sekunda. W przypadku korporacyjnych systemów informatycznych, gdzie stuprocentowa dostępność sieć LAN odgrywa pierwszoplanową rolę, jest to bardzo ważna cecha przełącznika.

Switch 7700 został wprowadzony na rynek w połowie 2003 r. Urządzenie wyposażono w siedem gniazd, może obsłużyć do 96 portów Gigabit Ethernet i zawiera zapasowy zasilacz. Model 7700R dysponuje dodatkowym gniazdem – w siódmym i w ósmym gnieździe znajdują się wspomniane wcześniej dwa moduły przełączające. Moduł zapasowy nie "czeka" na awarię modułu podstawowego, ale jest cały czas aktywny.

Zobacz również:

  • Apple po 16 latach może zmienić kultowy element iPhone'a

W przypadku przełączników Switch 7700, jeśli użytkownikowi zależało na tym, aby sieć była cały czas dostępna, jedyne rozwiązanie polegało na zainstalowaniu dwóch przełączników i skonfigurowaniu protokołu VRRP (Virtual Redundant Routing Protocol (VRRP). W przypadku awarii protokół VRRP potrzebuje ok. 10 sekund na przywrócenie prawidłowej pracy sieci.

Przełącznik Switch 7700R będzie rywalizować na rynku z wydajnymi przełącznikami produkowanymi przez Cisco (przełącznik Catalyst 4500 i przełączniki linii 6500) Extreme Networks, Foundry Networks, HP i Nortel.

Oprócz usprawnień dotyczących warstwy sprzętowej, 3Com wprowadza do przełącznika 7700R nowe oprogramowanie zwiększające bezpieczeństwo. Są to takie innowacje jak protokoły SNMPv3, BGP4 (Border Gateway Protocol Version 4) i Multiple Spanning Tree Protocol, ten ostatni oparty na protokole Rapid Spanning Tree Protocol.

Protokół BGP4 może obsłużyć do 16 domen Spanning Tree, które można implementować w obszarze jednej wirtualnej sieci LAN, podczas gdy standardowy protokół "spanning tree" wspiera tylko jedną domenę na każdą sieć VLAN. Możliwość konfigurowania w ramach jednej struktury VLAN wielu domen Spanning Tree jest bardzo ważna w przypadku takich aplikacji jak VoIP czy WLAN, gdy sieć LAN trzeba podzielić na kilka segmentów.

Przełącznik Switch 7700R pojawi się w ofercie 3Com pod koniec stycznia br. i będzie kosztować w wersji podstawowej (chassis z ośmioma gniazdami, jeden moduł przełączający, dwa zasilacze i zestaw wentylatorów) 26 tysięcy USD. Zapasowy moduł przełączający kosztuje 10 tysięcy USD. Oprogramowanie Advanced Feature Software będzie dostępne pod koniec lutego i będzie kosztować 5 tysięcy USD.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200