Nowa ustawa pozwoli NSA przetrzymywać dane przez 5 lat

W Stanach Zjednoczonych pojawiła się propozycja nowej ustawy, która pozwoli NSA korzystać z metadanych dotyczące rozmów telefonicznych przez 5 lat od ich zebrania. W ramach Liberty Through Strength Act II można znaleźć też inne zapisy, które krytykowane były przez organizacje walczące o prawa obywateli.

Za propozycję nowej ustawy o nazwie Liberty Through Strength Act II odpowiedzialny jest Tom Cotton, republikanin z Arkansas. Na jej mocy rząd federalny byłby zobligowany do przechowywania przez 5 lat zebranych metadanych dotyczących rozmów telefonicznych.

Tom Cotton jest odpowiedzialny za wcześniejszą ustawę Liberty Through Strength, która zakłada kontynuację zbierania przez NSA metadanych dotyczących rozmów telefonicznych prowadzonych przez Amerykanów do 31 stycznia 2017 roku. Pojawiła się ona po atakach terrorystycznych w Paryżu, na chwilę przed amerykańskim Świętem Dziękczynienia.

Zobacz również:

  • HPE Green Lake dla NSA
  • Trwa walka o prymat w dziedzinie technologii kwantowych
  • Brazylia uchwaliła kontrowersyjne prawo dotyczące funkcjonowania mediów społecznościowych

Rząd USA po ujawnieniu szpiegowania obywateli przez NSA zrezygnował ze zbierania metadanych o rozmowach telefonicznych w ramach USA Freedom Act. Te miałyby w całości pozostać u operatorów, którzy mieliby udostępniać wybrane z nich na życzenie odpowiednich służb.

Nowa ustawa pozwoli NSA przetrzymywać dane przez 5 lat

Nowa ustawa ma zatrzymać reformy NSA

Liberty Through Strength i Liberty Through Strength Act 2 zaproponowane przez Tima Cottona nie spotkają się raczej z ciepłym przyjęciem innych członków amerykańskiego rządu.

USA Freedom Act miało duże poparcie i swoje wsparcie dla tej ustawy wyraził też prezydent Barak Obama. Parlamentarzysta z Arkansas liczy na zmianę nastrojów po tragicznych wydarzeniach w Paryżu.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200