Nowa usługa Vodafone umożliwi zmniejszenie opłat za roaming

Międzynarodowy operator wprowadzi do oferty usługi łączące technologie GSM i VoIP. Zagraniczne połączenia telefoniczne wykonywane za pośrednictwem specjalnego oprogramowania komputerowego będą rozliczane według opłat lokalnych. Niemieccy abonenci Vodafone skorzystają z nowej usługi już w marcu. Możliwe, że podobne rozwiązane w Polsce wprowadzi Plus GSM.

Według przedstawicieli operatora nowa usługa ma być połączeniem zalet telefonii komórkowej oraz VoIP. Oprogramowanie klienckie, instalowane na komputerze, samo w sobie będzie komunikatorem VoIP z dostępem do sieci komórkowej. Poszczególni użytkownicy będą identyfikowani na podstawie własnego numeru telefonu, zaś transmisja danych będzie odbywała się w dużej mierze za pośrednictwem łaczy internetowych. Dzięki temu możliwe będzie uniknięcie kosztów związanych z korzystaniem z obcych sieci komórkowych.

Z ujawnionych informacji wynika, że po uruchomieniu aplikacji połączenia przychodzące będą przekierowywane jednocześnie do telefonu (w technologii GSM) i komputera (VoIP). Kwestią wyboru użytkownika pozostanie, na którym z urządzeń zechce odebrać połączenie. Na podobnej zasadzie możliwe będzie również wysyłanie wiadomości SMS. Opłaty za połączenia przekazywane do sieci komórkowych lub stacjonarnych mają być naliczane według normalnych taryf lokalnych. Według opublikowanych informacji połączenia wykonywane w całości w technologii VoIP mają być bezpłatne. Nie wiadomo jednak czy korzystanie z oprogramowania będzie wiązało się z dodatkowymi, poza kosztami dostępu do Internetu, opłatami.

Zobacz również:

  • Intel i Vodafone stworzą zestawy układów Open RAN

Według przedstawicieli brytyjskiego koncernu nowa usługa jest odpowiedzią na oczekiwania klientów i zmiany rynku usług mobilnych. Może być to pierwszy krok w stronę zniesienia opłat za korzystanie z roamingu. Nie jest wykluczone, że podobne usługi zostaną niebawem uruchomione przez innych operatorów należących do Vodafone. Potwierdza to rzecznik niemieckiego oddziału. "Pierwotnie usługa będzie oferowana w Niemczech, zapewne z czasem zostanie rozszerzona także na inne sieci Vodafone" - mówi. Warto dodać, że Vodafone posiada ok. 20% udziałów w Polkomtelu.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200