Nowa strategia Hewlett Packard Enterprise

Hewlett Packard Enterprise ogłosiło nową, skupioną na czterech obszarach strategię. Firma stawia na infrastrukturę hybrydową, mającą umożliwić wydajne łączenie chmur prywatnych z tradycyjnymi środowiskami IT, a także podejmuje ścisłą współpracę z Microsoftem.

Przedstawiona podczas tegorocznej konferencji HPE Discover strategia jest efektem podziału HP na dwie spółki: Hewlett Packard Enterprise oraz HP Incorporated. Pierwsza z nich będzie koncentrować się na rozwiązaniach dedykowanych biznesowi i przedsiębiorstwom, druga zaś - sektorowi konsumenckiemu. Celem podziału firmy było lepsze dostosowanie się do zdefiniowanych nisz rynkowych, co – z racji na skalę i szerokie portfolio – było coraz trudniejsze dla pojedynczego, ciężko sterownego HP.

Tegoroczna konferencja z serii Discover była dla debiutującego HPE zarazem okazją do przedstawienia planów rozwoju i określenia wizji działania firmy na najbliższe lata. Co to będzie oznaczać dla obecnych i potencjalnych użytkowników korporacyjnych rozwiązań HPE?

Zobacz również:

  • Najszybszy Helios w Cyfronecie

Strategia z czterech elementów

HPE przedstawiło cztery strategiczne obszary, na których zamierza koncentrować swoją ofertę aplikacyjną, usługową i sprzętową. Obszary te to odpowiednio: przekształcanie infrastruktury IT w kierunku rozwiązań hybrydowych, ochrona cyfrowych przedsiębiorstw, wzmacnianie zdolności wykorzystania informacji oraz umożliwianie wyższej produktywności w miejscach pracy. Wszystko to ma – wedle słów Meg Whitman, CEO Hewlett Packard Enterprise – prowadzić do tego, aby pomóc klientom HPE jak najszybciej i najskuteczniej wykorzystać możliwości zmieniającej kolejne branże cyfrowej transformacji. „W nowym rodzaju biznesu to szybkość dostarczania usług jest naprawdę tym, o co w tym wszystkim chodzi.” – podkreśla Meg Whitman.

Wymienione wyżej cztery obszary (podczas konferencji hasłowo określane słowami-kluczami „Transform, Protect, Empower, Enable”) od strony praktycznej przekładają się na zmiany w ofercie HPE - najistotniejszą zaś wskazuje pierwszy z nich. HPE skupi się na hybrydowej infrastrukturze, umożliwiającej wydajne łączenie chmur prywatnych z tradycyjnymi środowiskami IT – a więc transformację do środowisk hybrydowych. Koncentracja na tym segmencie odbywać będzie się kosztem oferowanej dotąd przez dostawcę chmury publicznej. W październiku tego roku HPE zapowiedziało zamknięcie usługi Helion Public Cloud z dniem 31 stycznia 2016. Coraz trudniej było bronić ją przed konkurencją ze strony takich firm jak Amazon, Microsoft czy IBM.

HPE podjęło strategiczną decyzję na skupieniu się na aplikacyjnych, programowych rozwiązaniach do wydajnego zarządzania infrastrukturą i chmurami wewnątrz firmowych firewalli.

Elementem podjętej strategii jest nawiązanie partnerstwa z Microsoftem – teraz to Azure będzie promowaną przez HPE platformą chmury publicznej do oferowanych przez tę firmę rozwiązań hybrydowych. W zamian Microsoft będzie wspierał HPE jako preferowanego partnera właśnie w tym segmencie.

Uwarunkowania i efekty

Kroki podjęte przez HPE wydają się zrozumiałe, biorąc pod uwagę sytuację i kontekst, w jakim działają firmy będące klientami tego dostawcy. CIO w dużych organizacjach i korporacjach coraz częściej stają się brokerem i integratorem usług przygotowanych zarówno przez firmowy dział IT, jak i tych pochodzących różnych z zewnętrznych źródeł. Muszą przy tym brać pod uwagę szereg uwarunkowań, które w przypadku startupów nie są problemem, np. dziedziczne środowiska IT, ograniczenia prawne i polityczne (w tym geopolityczne).

„Dane jasno pokazują, że hybrydowa kombinacja tradycyjnego IT oraz chmury prywatnej będzie dominowała na rynku w ciągu następnych pięciu lat. Organizacje chcą kapitalizować szybkość i zwinność chmury obliczeniowej, ale zarazem oczekują bezpieczeństwa i wiarygodności aplikacji działających w ich własnych centrach danych. Dzięki HPE Synergy, IT może dostarczyć infrastrukturę jako kod i dać biznesowi doświadczyć elastyczności chmury w ramach własnego centrum danych.” – mówi Antonio Neri, wiceprezes i dyrektor generalny grupy Enterprise w HPE. Rozwiązanie to ma zapewniać płynne zasoby obliczeniowe, sieciowe i pamięciowe, wspierające zarówno fizyczne, jak i zwirtualizowane i konteneryzowane środowiska pracy.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200