Nowa spółka Volkswagena stawi czoła samochodowym hakerom

Volkswagen powołuje do życia nową firmę, która zajmie się projektowaniem i produkcją systemów chroniących samochody przed hakerami. Chodzi oczywiście o samochody kolejnej generacji, na pokładach których znajdą systemu komputerowe świadczące usługi bezprzewodowego dostępu do Internetu.

Volkswagen nawiązał współpracę z byłem dyrektorem jednej z izraelski firm zajmujących się ochroną danych (Yuval Diskin) i powołał do życia zależną od niego firmę noszącą nazwę Cymotive Technologies. Jak dotąd Volkswagen nie ujawnił ile zainwestował w nowy biznes ani nie podał żadnych szczegółów technicznych całej operacji. Nie ujawnił też, jakie dokładnie technologie będzie rozwijać nowa spółka.

Analitycy oceniają, że samochody typu „internet-connected” staną się w przyszłości celem wielu wyrafinowanych ataków ze strony hakerów, dlatego przemysł motoryzacyjny powinien zawczasu przygotować się na takie zagrożenia. Volkswagen doskonale o tym wie, dlatego zdecydował się na taki krok.

Zobacz również:

  • Rosja stara się zemścić na USA - iPhone znika z Kremla
  • Scareware, leakware i cryptoransomware – inwencja cyberprzestępców

Obecnie cyber-przestępcy łamią najczęściej systemy zdalnego sterowania samochodem pilotem. Przechwytują sygnały radiowe generowane przez pilota, unieszkodliwiając w ten sposób system anty-kradzieżowy samochodu. W przyszłości samochody będą się komunikować ze światem zewnętrznym – w tym z innymi samochodami – za pośrednictwem łączy internetowych. Dla nikogo nie ulega wątpliwości, że to właśnie one staną się wtedy głównym celem ataków ze strony hakerów.

Dzieje się tak zresztą już obecnie. Kilka miesięcy temu informatycy zademonstrowali oprogramowanie, które pozwala włamywać się do nowych modeli samochodu Jeep Cherokee. Dysponując takim narzędziem haker może np. zdalnie zablokować hamulce lub kompletnie rozregulować pracę silnika.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200