Nowa prędkość kosmiczna polskiego ICT

Dzisiaj premiera Computerworld TOP200. Mimo trudnego roku w całej gospodarce, branża IT pokonała siłę grawitacji niepewnych czasów i z imponującą prędkością niemal 20-proc. wzrostu weszła na kolejną orbitę sukcesu. 30. urodziny „TOP200” możemy świętować większym niż zazwyczaj tortem, z dużą liczbą wisienek, takich jak znaczący wzrost sektora rozwiązań bezpieczeństwa czy chmurowych.

Nowa prędkość kosmiczna polskiego ICT

W 2021 r. wartość branży wzrosła aż o 19%, z 75 mld do 89 mld zł. Dla porównania: wzrost 2019 vs 2020 r. wyniósł tylko 9%. Tło tych wzrostów jest doskonale znane – drugi rok pandemii, ogólna niepewność geopolityczna tuż przed agresją Rosji na Ukrainę. Do tego dochodzi szybko rosnąca inflacja w Polsce, która wg danych Głównego Urzędu Statystycznego w grudniu 2021 r. była na poziomie 8,6% (co nieco osłabia magię gigantycznego wzrostu), choć jednocześnie PKB Polski wzrósł w 2021 r. o 5,9%. Jedno jest pewne: branża ICT po raz kolejny pokazała, że jest pod każdym względem silna i odporna, jej produkty i usługi są niezbędne także w trudnych czasach. Coraz więcej przedsiębiorstw, także z do tej pory mało cyfrowych branż, zdaje sobie sprawę, że bez odpowiednich narzędzi informatycznych nie tylko nie zdobędą przewagi konkurencyjnej, ale po prostu znikną z rynku.

W tegorocznym zestawieniu „TOP200” znalazło się 367 firm. Pierwsza czwórka największych firm ICT w Polsce to: AB SA, Also Polska (dwa pierwsze miejsca bez zmian wobec 2020 r.), Samsung Electronics Polska oraz Xiaomi Poland.

Zobacz również:

  • Raport „Computerworld TOP 200” od dziś dostępny w sprzedaży
  • Masowe zwolnienia w gamingu. W tym roku pracę straciło już 10 100 osób. W całym 2023 r. było to 10 500

Największe wzrosty spośród pierwszej setki firm naszego zestawienia odnotowały: Samsung Electronics Polska, Also Polska, HP Inc., AB SA, Xiaomi Poland, Cisco Systems Poland, Sii, NTT System, Oppo Polska, Komputronik SA (w restrukturyzacji).

Wśród grup kapitałowych największa trójka to: Grupa Asseco, AB SA, Exclusive Networks Poland (d. Veracomp SA), Grupa Comarch.

Mistrzowie zakupów

W tegorocznym zestawieniu, tradycyjnie, branżą, która robi największe zakupy informatyczne, jest bankowość. Przychody ze sprzedaży rozwiązań dla tego sektora wzrosły o 7% (to mniejszy o 4 pkt proc. wzrost niż w roku poprzednim), do 3 830 428 tys. zł, najwięksi dostawcy, podobnie jak w ub. r. to Blue Media, Luxoft Poland i Asseco Poland. Kolejnym ważnym odbiorcą jest (tu także nie ma niespodzianek) handel, który wydał na IT o 16% więcej niż rok wcześniej. Sporą część przychodów branży ICT, również tradycyjnie, zapewnił sektor publiczny, gdzie wartość zamówień wzrosła o ponad 14%. Przychody z branży ubezpieczeń nie dorównują branży bankowej, ale za to właśnie tu nastąpił w 2021 r. największy wzrost – aż o 50%. Aż o 34% wzrosła również wartość sprzedaży do sektora przemysłu i budownictwa, co pokazuje, że cyfryzacja w tym obszarze przyspieszyła. Spadek o 3% zaś zanotował sektor energetyki.

Co ciekawe, w sektorze eksportu nastąpiła stagnacja – wzrost rok do roku to zaledwie 7655 tys. – do 7 682 823 tys. To skutek zmian wyników czołowego gracza na tym rynku, czyli firmy CD Projekt, która odnotowała 61-proc. spadek eksportu.

Nowa prędkość kosmiczna polskiego ICT

Źródło: Computerworld TOP200

Mistrzowie zakupów

Bezpieczeństwo jest już od wielu miesięcy jednym z najważniejszych tematów dla branży technologicznej. Skala i stopień skomplikowania zagrożeń rosną lawinowo, rośnie też wartość sektora rozwiązań z zakresu cybersecurity. Przychody firm ze sprzedaży rozwiązań bezpieczeństwa wzrosły łącznie o ok. 7% i wyniosły w 2021 r. 1 943 427 tys. zł, statystycznie 51 mln zł na firmę, wobec 1 814 744 tys. zł (statystycznie 40 mln na firmę) w 2020 r.

Na pierwszych miejscach rankingu dostawców rozwiązań bezpieczeństwa znalazły się: Clico, Exclusive Networks Poland (d. Veracomp SA), Dagma sp. z o.o. i Palo Alto Networks.

Telekomunikacja na ścieżce wzrostu

Wartość rynku telekomunikacji wzrosła w ub. r. o ok. 2%. Według szacunków redakcji „TOP200”, wartość rynku telekomunikacyjnego (wliczamy w to segment płatnej telewizji) sięgnęła w ub.r. blisko 44,3 mld zł. Aż 26,8 mld zł z tej kwoty przypada na rynek mobilny – wzrósł on o 1,3%. Wzrosła też liczba kupowanych usług – wg danych PMR, w ub. r. klienci w naszym kraju korzystali z ok 82 mln usług telekomunikacyjnych (to wzrost o 2 mln wobec 2020 r.).

Za tym wzrostem stoi m.in. fakt, że stale rośnie popyt na szybkie łącza internetowe. Klienci kupowali szybsze i droższe łącza internetowe i bardziej rozbudowane abonamenty komórkowe. Wzrosły też ceny stacjonarnego dostępu do internetu – wg Cable.co mediana wynosiła w ub. r. 72,4 zł, czyli o niemal 20% więcej niż rok wcześniej.

Rośnie również sieć światłowodowa – w 2021 r. dostęp do łączy światłowodowych miało w Polsce 7,3 mln gospodarstw domowych (wzrost o 19 proc.), z których 3 mln używały światłowodowego internetu (wzrost o 40%) (dane wg FTTH Council). To był kolejny rok wzrostu w sektorze mobilnym – operatorzy komórkowi obsługiwali ok. 58,3 mln kart SIM, o blisko 2,7 mln więcej niż rok wcześniej. Niestety, 2021 był kolejnym rokiem, który nie przyniósł przełomu w kwestii budowy sieci 5G.

Administracja coraz bardziej cyfrowa

Wartość rynku usług dla administracji wyniosła w ub. r. 2 881 301 tys. zł – cyfryzacja tego sektora w Polsce od lat przyspiesza. Według danych GUS, w 2021 r. odsetek osób korzystających w ciągu ostatnich 12 miesięcy z usług administracji publicznej przez internet wyniósł 47,5%, przy czym najczęstszą formą korzystania z elektronicznego kanału było wysyłanie wypełnionych formularzy.

Już teraz ponad 90% dokumentów można potwierdzić cyfrowym podpisem osobistym. W 2026 r. 90% dowodów osobistych w Polsce będzie posiadało warstwę cyfrową (to szacunki rządowe). Także prawo jazdy i dowód rejestracyjny samochodu są już dostępne w cyfrowej postaci. Cyfryzuje się intensywnie ochrona zdrowia – coraz więcej usług można znaleźć na Internetowym Koncie Pacjenta.

Jednym z większych sukcesów ub. r. był elektroniczny Urząd Skarbowy (zastąpił wcześniejszy e-PIT), a dla przybliżenia skali zmian warto wspomnieć, że resort finansów zatrudnia ponad 1200 informatyków. No i najważniejsze –rozwój tych usług został sfinansowany w ponad 80% przez fundusze unijne, i to UE wymogła terminowe wdrożenie wszystkich założeń.

Chmura wciąż rośnie

Przychody z rozwiązań w sektorze chmurowym wzrosły aż o 33%, z 1 714 902 tys. w 2020 r. do 2 283 993 tys. zł. A to jeszcze nie jest ostatnie słowo tego sektora, ponieważ w Polsce nasycenie usługami chmurowymi wciąż jest poniżej średniej europejskiej. Jak wynika z danych Eurostatu, w 2021 r. 29% przedsiębiorstw w Polsce korzystało z chmury obliczeniowej (wobec 24% rok wcześniej). Dla porównania, w Szwecji odsetek ten wynosi 75%, a średnia dla całej UE to ponad 40%.

Na szczęście poziom adaptacji chmury w Polsce systematycznie rośnie. Jak wynika z badania przygotowanego przez „Computerworld” na zlecenie firmy Dell Technologies, ok. 60% przedsiębiorstw korzysta z chmury obliczeniowej (w różnych modelach), a dla co dziesiątej z nich jest to podstawowe środowisko IT, w którym uruchamiają większość swoich aplikacji. Dla pozostałych organizacji chmura stanowi pewną część środowiska informatycznego (45% wskazań) lub służy do uruchamiania tylko pojedynczych aplikacji (44%).

Ale wzrost wartości tego rynku jest nieuchronny – wg prognoz IDC, do 2025 r. światowe wydatki na chmurę (na „Whole Cloud”) osiągną wartość 1,3 bln dol.

Informatycy na wagę złota

Z naszych rozmów z liderami sektora IT wynika, że jednym z największych wyzwań jest znalezienie i zatrzymanie w firmie utalentowanych specjalistów IT – często to właśnie obszar HR staje się jednym z najważniejszych w całej organizacji, a sukcesami, które prezesi firm IT wymieniają na pierwszym miejscu, są: nagrody w tej dziedzinie, niska rotacja pracowników, czy wręcz brak problemów z niedoborami kadrowymi. Poświęcamy temu tematowi sporo uwagi w tym wydaniu „TOP200”. W Polsce brakuje już kilkudziesięciu tysięcy specjalistów IT.

Potwierdzają to wyniki naszego sondażu wśród uczestników „TOP200”. Najbardziej brakuje deweloperów – na niedobory wykwalifikowanych ludzi w tej dziedzinie skarży się niemal 70% przedstawicieli firm. Na drugim miejscu znaleźli się eksperci operacji i utrzymania.

Nowa prędkość kosmiczna polskiego ICT

Źródło: Computerworld TOP200

Rosną też zarobki specjalistów IT, co ma znaczący wpływ na wyniki finansowe całej branży, a dla nas również na interpretację tych wyników. Jak podaje the:protocol, w pierwszym kwartale 2022 r. mediana zarobków w IT wynosiła 9 tys. zł. brutto. Najwięcej zarabiali specjaliści ds. bezpieczeństwa, chmury i niszowych języków programowania. Doświadczeni specjaliści mogą liczyć na wynagrodzenia rzędu 35 tys. zł.

Zrównoważony rozwój – wielka misja branży

O zrównoważonym rozwoju mówimy coraz więcej, a branża ICT może w tym obszarze zdziałać wiele dobrego. Dostawcy już teraz starają się przechodzić na odnawialne źródła energii – zwłaszcza w obszarach centrów danych i usług chmurowych – i postępować zgodnie z zasadami circular economy. Coraz więcej centrów danych już zasilanych jest energią odnawialną, wiele firm składa konkretne deklaracje o przejściu na takie źródła energii w ciągu najbliższych lat. Wielu producentów odzyskuje nawet 90% komponentów ze zużytego sprzętu i wykorzystuje go ponownie w kolejnych rozwiązaniach. O sustainability jako megatrendzie pisaliśmy już w ubiegłorocznym wydaniu „TOP200”, w tym roku z ulgą możemy odnotować, że świadomość ekologiczna branży ICT rośnie i wiele firm podejmuje ambitne i konkretne działania w tym obszarze.

Ale jest też ciemna strona – w wielu przypadkach wciąż brak konkretnych działań. Jak pokazuje raport „Odpowiedzialność społeczna i środowiskowa firm technologicznych” firmy Beyond, jedynie 11% polskich firm IT ma strategiczne podejście do sustainability, a jedynie 5% mierzy swój ślad węglowy.

Kraina optymizmu

Czy w 2022 r. będzie jeszcze lepiej w branży ICT? Oczywiście, wg 56% pytanych przez nas przedsiębiorców z tego sektora, koniunktura w 2022 r. będzie lepsza, zdaniem 28% – pozostanie bez zmian. To kolejny rok z rzędu, w którym widzimy, jak bardzo wyróżnia się ta branża na tle gospodarki oraz jak szybko idzie do przodu, mimo trudnej i niepewnej sytuacji. Przedstawiciele branży wierzą również w dalszy wzrost koniunktury dla ich firm – wg 65% w 2022 r. nastąpi wzrost wartości zamówień.

Nowa prędkość kosmiczna polskiego ICT

Źródło: Computerworld TOP200

Nowa prędkość kosmiczna polskiego ICT

Źródło: Computerworld TOP200

Cyfryzacja jako zjawisko galopujące

Dwa lata pandemii sprawiły, że cyfryzacja w Polsce przyspieszyła, a technologia stała się niezbędnym elementem rozwoju nawet dla firm dawniej sceptycznie do niej nastawionych. Tempo zmian było ogromne, ale niemal połowa uczestników badania, które przeprowadziliśmy, przygotowując to wydanie „TOP200”, uważa, że cyfryzacja jeszcze przyspieszy i będzie „galopującym zjawiskiem”, zaś druga połowa twierdzi, że tempo nieco osłabnie, ale zmiany nadal będą zachodziły.

Nowa prędkość kosmiczna polskiego ICT

Źródło: Computerworld TOP 200

Partnerem tegorocznej edycji raportu Computerworld TOP200 jest IDC.

Partnerami „Trzydziestolecia TOP 200” są firmy: CGI, Cloudware, Nomios Poland, Symfonia.

Raport dostępny jest w wersji papierowej oraz elektronicznej. Więcej informacji:https://www.idg.pl/kiosk/top200.html

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200