Nowa platforma UMPC

Intel zaprezentował nową platformę McCaslin, przeznaczoną do budowania ultramobilnych komputerów typu UMPC (Ultra Mobile PC). Ma ona pojawić się na rynku jeszcze w tym roku. McCaslin jest oparta na mikroprocesorze Stealey (jednordzeniowy układ zawierający bufor L2 o pojemności 512 KB, taktowany zegarem o częstotliwości 600 lub 800 MHz) i wspiera systemy Windows, w tym system Windows Vista.

Intel zaprezentował nową platformę McCaslin, przeznaczoną do budowania ultramobilnych komputerów typu UMPC (Ultra Mobile PC). Ma ona pojawić się na rynku jeszcze w tym roku. McCaslin jest oparta na mikroprocesorze Stealey (jednordzeniowy układ zawierający bufor L2 o pojemności 512 KB, taktowany zegarem o częstotliwości 600 lub 800 MHz) i wspiera systemy Windows, w tym system .

Na razie Intel nie podaje bardziej szczegółowych danych technicznych o tym układzie.

Nieoficjalnie wiadomo jednak, że procesor jest oparty na architekturze Dothan, produkowany przy użyciu technologii 90 nm i pobiera ok. 6 watów mocy. W porównaniu z dostępnymi obecnie układami dla takich platform jest on bardzo mały – zajmuje

powierzchnię tylko 975 mm kw. wraz z towarzyszącym mu chipsetem.

W ten sposób Intel zaczyna konkurować z VIA Technologies i jej procesorami C7-M, które już są instalowane w komputerach typu UMPC i cieszą się coraz większą popularnością. Analitycy przewidują, że rynek takich komputerów będzie systematycznie rósł i będą one coraz tańsze. Prognozowana cena UMPC w 2010 r. to ok. 400 USD, czyli kilka razy mniej niż obecnie.


TOP 200