Nowa metoda kwantowego szyfrowania danych

Naukowcy z Toshiba Research Europe Ltd., Cambridge Research Laboratory opracowali technologię, która pozwala mieć nadzieję, że już niedługo użytkownicy będą mogli chronić swoje dane przy użyciu kryptologii kwantowej. To kryptologia, dzięki której fizyka kwantowa pozwala transmitować w bezpieczny sposób klucze QKD.

W artykule opublikowanym na łamach pisma Nature zespół naukowców (na czele którego stoi Dr Andrew Shields) zaprezentował testową, laserową sieć wykorzystującą system QKD (Quantum Key Distribution), dzięki któremu 64 użytkowników może współużytkować pojedynczy detektor fotonów.

To duże osiągnięcie, ponieważ normalnie każdy z tych użytkowników musiałby używać oddzielnego detektora, a są to bardzo drogie rozwiązania. Konwencjonalna sieć optyczna pracuje efektywnie, ponieważ korzystający z jej usług użytkownicy mogą przesyłać przez nią dane współużytkując jedną infrastrukturę. W stosowanych obecnie sieciach QKD nie jest to możliwe. Każdy użytkownik takie sieci może przez nią przesyłać dane tylko wtedy, gdy ma do dyspozycji oddzielny detektor fotonów. To powoduje, że sieci QKD są bardzo drogie.

Zobacz również:

  • Przeglądarka Chrome będzie jeszcze jakiś czas akceptować pliki cookie

Aby użytkownicy sieci QKD mogli współużytkować jeden detektor fotonów, naukowcy musieli opracować technologię, która pozwala odróżniać od siebie strumienie fotonów generowane przez poszczególnych użytkowników. Nie jest to łatwe zadanie, ponieważ naukowcy musieli wziąć pod uwagę fakt, że światłowody są bardzo czułe na nawet niewielkie zmiany temperatury (dają wtedy błędy) i opracowany przez nie system musiał to brać pod uwagę.

Naukowcy muszą jeszcze rozwiązać kilka problemów, po to aby systemy QKD pracowały podobnie jak konwencjonalne sieci komunikacyjne. Chodzi tu przede wszystkim o szybkość. Zbudowana bowiem przez nich sieć pracuje bardzo wolno. Test wykazał, że przy ośmiu użytkownikach współużytkujących jeden detektor fotonów, każdy z nich może przesyłać dane z szybkością 250 Kb/s.

Dla niektórych aplikacji może to być wystarczająca szybkość. Oznacza to bowiem, że jeden użytkownik takiego systemu może wtedy przez miesiąc przesłać przez sieć QKD w bezpieczny sposób 10 GB danych. A to wystarczy do wysłania w świat kilkudziesięciu tysięcy wiadomości e-mail. Do używania  jednak w takim środowisku z powodzeniem aplikacji multimedialnych jest jeszcze daleka droga.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200