Nowa inicjatywa TikToka ma przekonać Europejczyków, że ich dane są bezpieczne

Chińska firma chce przekonać europejskie rządy, że przekazywane przez użytkowników jej usługi dane są bezpieczne. Aby to udowodnić, TikTok zamierza a ciągu najbliższych dziesięciu lat wybudować w ramach inicjatywy Project Clover na naszym kontynencie kosztem 12 mld USD co najmniej trzy nowe centra danych.

Wszystkie centra danych będą zlokalizowane na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG). Pierwsze centrum danych zaczęło już działać w Dublinie, do którego TikTok przenosi sukcesywnie dane. Pozostałe dwa obiekty (których budowa już ruszyła) będą zlokalizowane w Norwegii i Irlandii. Norweskie centrum danych będzie w 100 proc. zasilane energią odnawialną, produkowaną głównie przez lokalne elektrownie wodne.

Cel takiego zabiegu jest jasny. TikTok chce w ten sposób przekonać europejskie organy regulacyjne, że wysuwane pod jego adresem oskarżenia o to, że dane takie mogą trafiać w ręce nieupoważnionych do tego podmiotów – np. chińskiego rządu – są bezpodstawne. Wiadomo już, że budowa pierwszego centrum danych firmy TikTok ruszyła w Norwegii. Jak już powiedziano, centra danych będą budowane w ramach firmowej inicjatywy Project Clover. Ma ona przekonać świat, że TikTok nie ma żadnych zobowiązań wobec swojej spółki-matki (czyli chińskie firmy ByteDance) dotyczących ewentualnego przekazywania jej danych.

Zobacz również:

  • Co trzecia firma w Polsce z cyberincydentem
  • UE grozi TikTokowi gigantyczną karą
  • Facebook i Instagram bez reklam, ale za dodatkową opłatą

Project Clover nie ogranicza się tylko do budowy centrów danych w Europie. Przewiduje, że firma podejmie współpracę z zewnętrzną firmą zajmującą się bezpieczeństwem, która nosi nazwę NCC Group. Będzie ona przeprowadzić na bieżąco audyty potwierdzające, że TikTok wywiązuje się z nałożonych na niego obowiązków w zakresie zapewnienia danym bezpieczeństwa. Jednocześnie w nadchodzących miesiącach TikTok wraz z NCC Group będą współpracować z decydentami w całej Europie, aby przybliżyć szczegóły działania systemu oraz współpracy. Zamiarem jest ustanowienie nowego standardu ochrony danych w Europie.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200