Nowa historia optymistyczna

Pani premier Hanna Suchocka otworzyła nową siedzibę Optimusa w Nowym Sączu, w poniedziałek 6 września br.

Pani premier Hanna Suchocka otworzyła nową siedzibę Optimusa w Nowym Sączu, w poniedziałek 6 września br.

Nie było to dla nas dużym zaskoczeniem, gdyż od dłuższego czasu śledzimy przecież karierę tej firmy, która w prowadzonym przez nas rankingu polskich firm komputerowych zajęła jedno z pierwszych miejsc.Na spotkaniu z biznesmenami województwa nowosądeckiego Pani premier podkreśliła, że firma Optimus należy do najszybciej rozwijających się firm w skali całego kraju. Już na miejscu przekonaliśmy się o rozmiarach całego przedsięwzięcia. Nowo otwarte zakłady firmy Optimus to dwukondygnacyjny gmach o powierzchni ponad 5 tys. m-, w którym mieści się montownia, magazyny, pomieszczenia administracyjne. Znajdzie tam zatrudnienie ok. 200 osób. Koszt budynku wyniósł 16 mld zł - co, przy aktualnych obrotach firmy, które wynoszą 100 mld zł miesięcznie - nie jest dla niej kwotą zbyt wygórowaną. W nowo wybudowanym obiekcie będzie się produkować do 260 tys. komputerów rocznie, co postawi Optimusa pośród największych przedsiębiorstw produkujących komputery w Europiep środkowowschodniej.

A przecież Optimus powstał zaledwie w 1988 r. i tak jak wiele innych firm komputerowych z tamtych czasów zajmował się najpierw handlem . To, co od początku wyróżniało go od innych, to zdecydowany kurs na jakość i inwestowanie w polskie miejsca pracy: zarówno w ludzi piszących programy i w stanowiska produkcyjne do montażu sprzętu.

Dzisiaj Optimus chce robić interesy nie tylko w Polsce. Z Nowego Sącza jest blisko do Czech, na Słowację i Ukrainę. W planach rozwoju firmy brana jest również pod uwagę działalność na Węgrzech i Białorusi. W Kijowie firma ma własny skład celny, skąd sprzęt komputerowy jest sprzedawany bezpośrednio dealerom. Jednocześnie profil działalności firmy ulega stałej ewolucji. Od IBM Optimus uzyskał tytuł OEM (Original Equipment Manufacturer), w ofercie firmy znalazły się drukarki firmy Seikosha montowane pod własną nazwą - Optimus.

Obecnie trwają przygotowania do podpisania umowy z amerykańską firmą WYSE Technology, znanym na świecie producentem urządzeń unixowych a także komputerów PC. Umowa przewiduje m.in. uruchomienie linii produkcyjnej sprzętu WYSE : najpierw produkowane mają być stacje PC-towskie, w liczbie do 35 tys szt. rocznie, a póżniej urządzenia wieloprocesorowe. Zestawy PC będą wykonywane na potrzeby zarówno krajowe jak i na rynek zachodnioeuropejski.

Jest to pierwszy przypadek, by komputerowa firma tego formatu uruchomiła produkcję swych urządzeń w Polsce. Umowa WYSE Optimus ma być podpisana w ciągu najbliższych 3 tygodni.

Współpracuje z Optimusem ponad 300 firm dealerskich, co łącznie tworzy największy holding komputerowy w Polsce, którego obroty w 1992 r. osiągnęły 903 mld zł.

Po wprowadzeniu w życie ważnych zmian, które dotyczą zasad funkcjonowania całej gospodarki - a przypomnijmy sobie niedawne batalie o cło i kontyngenty, wprowadzenie VAT-u, podatku granicznego, nowych taryf celnych - przykład Optimusa udowadnia, że dla producentów krajowych stworzono warunki do rozwoju, a nawet ekspansji.

Pod koniec zeszłego roku, w grudniowym numerze CW (nr 45 z ' 92 r.) zamieściliśmy obszerny reportaż z Nowego Sącza, kreślący historię powstania, działalność i plany firmy. Zakończyliśmy go pobożnym życzeniem - "oby tylko politycy nie przeszkodzili". Wychodzi na to, że nie przeszkodzili - że krajowy producent ma się całkiem nieźle.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200