Nowa generacja HPC

Mimo ograniczonej funkcjonalności, w niektórych zastosowaniach komputery naręczne z Windows CE 2.0 mogą konkurować z notebookami.

Mimo ograniczonej funkcjonalności, w niektórych zastosowaniach komputery naręczne z Windows CE 2.0 mogą konkurować z notebookami.

Komputery naręczne z Windows CE 2.0 nie są bezpośrednią konkurencją dla notebooków, ale mogą znacznie osłabić dynamikę wzrostu ich sprzedaży.

Popularność naręcznych komputerów HPC (Handheld PC) może w najbliższym czasie wzrosnąć szybciej niż spodziewają się ich producenci. Głównym powodem tej zmiany ma być rozszerzenie dostępnych funkcji o:

 • obsługę poczty elektronicznej i zdalną komunikację;

 • wzbogaconą funkcjonalność najnowszego systemu Windows CE 2.0, oferującego interfejs bardziej zbliżony do powszechnie znanego interfejsu Windows niż wersja 1.0;

 • sterowniki wyświetlaczy kolorowych o 16-odcieniach szarości, zapewniających większy komfort pracy;

 • możliwość synchronizacji danych z komputerem PC;

 • możliwość drukowania za pośrednictwem portu IrDA lub szeregowego RS232C.

  Komputery HPC z Windows CE 2.0 wywołują zainteresowanie wśród administratorów systemów informatycznych. Urządzenia te mogą zastąpić co najmniej część wykorzystywanych notebooków. Funkcjonalność komputerów naręcznych jest znacznie mniejsza niż standardowego sprzętu przenośnego, ale użytkownicy dzielą się na tych, którzy wykorzystują do tworzenia dokumentów, prezentacji itp. oraz tych, którzy potrzebują ich przede wszystkim w celu uzyskania dostępu do danych lub informacji. Osoby należące właśnie do tej drugiej kategorii są potencjalnymi odbiorcami komputerów HPC.

  Podstawowe zalety komputerów naręcznych w porównaniu z notebookami to mała waga i wymiary, długi czas pracy bez zewnętrznego zasilania (10 godz.) i niska cena (obecnie ok. 500-600 USD). Natomiast wadą jest mały wyświetlacz.

  Problemem dla polskich użytkowników był brak obsługi polskich znaków - system Windows CE 1.0 był dostępny tylko w wersji angielskiej. Na krajowym rynku od co najmniej kilku miesięcy dostępne są komputery HPC, m.in. Hewlett-Packarda, Compaqa i Casio, wyposażone w Windows CE 1.0. Tylko modele Casio wyposażono w dodatkowe oprogramowanie, umożliwiające obsługę polskich znaków, opracowane przez dystrybutora - firmę Zibi. Natomiast nowy system Windows CE 2.0 ma być również dostępny w wersji paneuropejskiej i można oczekiwać, iż pozwoli on na standardowe korzystanie z polskich znaków narodowych.

  Choć Microsoft zaprezentował Windows CE 2.0 już we wrześniu ub.r., nowe modele komputerów naręcznych wykorzystujące możliwości tego systemu dopiero wchodzą do masowej produkcji. Sprzęt taki zaprezentowały już m.in. Hewlett-Packard - HP 620XL i NEC - MobilePro 700. W porównaniu do modeli starszej generacji, nowe komputery naręczne są wyposażane w lepszej jakości wyświetlacze, większe klawiatury, a standardowa pojemność pamięci RAM wzrosła do 8-16 MB. Należy oczekiwać, że w najbliższych miesiącach komputery HPC z Windows CE 2.0 pojawią się również w Polsce.

  Zdaniem specjalistów, komputery naręczne mogą stanowić poważną konkurencję w niektórych segmentach rynku, opanowanego przez notebooki. Zwłaszcza że ich ceny powinny obniżać się wraz z rozwojem masowej produkcji. Tymczasem wytwarzanie tego typu sprzętu już podjęło lub zapowiada wiele firm.


 • TOP 200