Nowa fala atramentu

Chociaż nie ma jeszcze na rynku drukarki o rozdzielczości 4800 dpi, drukującej bez marginesów i zarazem wyposażonej w serwer WWW, to funkcje te są już dostępne w urządzeniach różnych producentów.

Chociaż nie ma jeszcze na rynku drukarki o rozdzielczości 4800 dpi, drukującej bez marginesów i zarazem wyposażonej w serwer WWW, to funkcje te są już dostępne w urządzeniach różnych producentów.

Nowa fala atramentu

Nowe modele drukarek atramentowych w ofertach największych producentów

Nowe modele drukarek atramentowych są prezentowane co kilka miesięcy. Modyfikacje mają najczęściej charakter kosmetyczny. Ten rok powinien być jednak wyjątkowy. W nowych drukarkach atramentowych, które niedawno pojawiły się na rynku, jak również w tych, które niebawem opuszczą fabryki i trafią do sprzedaży, widać wiele daleko idących zmian technologicznych.

Właściwie każdemu producentowi udało się już czymś zaskoczyć konkurentów. Nastąpił znaczny wzrost rozdzielczości tzw. modeli fotograficznych do poziomu 4800 x 1200 dpi (Lexmark) i 2880 x 1440 dpi (Epson). Pojawiły się pierwsze modele "biurkowe", wykorzystujące pigmentowe (Epson), oraz drukarki z wbudowanym serwerem WWW (Hewlett-Packard). Nową funkcją, pomocną zwłaszcza przy fotografiach, jest druk bez marginesów (Canon, Epson). Coraz wyraźniejsze jest zróżnicowanie sprzętu do zastosowań biurowych (przede wszystkim druku dokumentów) i dru-karek fotograficznych. W pierwszym przypadku najważniejszym parametrem jest szybkość, w drugim - większą rolę odgrywają rozdzielczość, paleta kolorów i funkcje zarządzania kolorami.

Canon bez marginesu

Największą zmianą wprowadzoną przez Canona do nowej serii atramentowych drukarek S520, S750, S900 (format A4) i S9000 (A3) jest możliwość druku bez marginesów. Chyba każdy, kto drukował fotografie, przyzna, że to bardzo wygodna i pożyteczna funkcja, oszczędzająca papier i czas. Dotychczas użytkownik, chcący uzyskać wydruk bez marginesów, musiał ręcznie przycinać papier lub korzystać ze specjalnych perforowanych kartek.

W nowych dru- karkach Canona znajdziemy też inne zmiany techniczne, przede wszystkim zwiększoną szybkość druku (nominalnie 13 str./min w kolorze dla S750). Nowości to m.in. głowice wyposażone w ponad 3 tys. dysz, ulepszony mechanizm, pozwalający na druk dwukierunkowy z pełną szybkością, oraz zmodyfikowane tusze o trwałości ok. 25 lat.

Wszystkie modele wykorzystują atramenty barwnikowe - S520 i S750 stosują 4-kolory CMYK, a S900 i S9000 mogą drukować w systemie 6-kolorowym.

Epson z pigmentem

W najnowszych modelach Stylus Photo 2100 o rozdzielczości 2880 x 1440 dpi Epson zastosował orygi-nalny, siedmiokolorowy system atramentów pigmentowych, tzw. UltraChrome. Atramenty pigmentowe umożliwiają uzyskanie wydruków o wysokiej odporności na wilgoć i światło, ale, niestety, dają mniejszą paletę barw (gamut). Dlatego, jak przyznają przedstawiciele firmy, modele Stylus Photo 2100 są przeznaczone przede wszystkim dla firm, które chcą drukować dokumenty lub plakaty do zewnętrznych ekspozycji, ale już nie dla pracowni graficznych. W celu poprawy jakości odwzorowania przejść tonalnych Epson opracował dla atramentów pigmentowych system siedmiu barw - do standardowych sześciu kolorów (CMYK plus jasny Cyan i jasna Magenta) dodano szary.

To pierwsze tego typu fotograficzne drukarki biurkowe formatu A3 - dotychczas kolorowe atramenty pigmentowe były wykorzystywane głównie w niektórych modelach drukarek wielkoformatowych. Stylus Photo 2100 może drukować bez marginesów i na materiałach o grubości do 1,3 mm. Można użyć wstęgi papieru, drukarka jest bowiem wyposażona w automatyczną obcinarkę.

Model ten ma się pojawić na rynku w czerwcu br., podobnie jak Stylus Photo 950, która również drukuje bez marginesów, ale wykorzystuje 6-kolorowy zestaw klasycznych atramentów barwnikowych. Prawdopodobnie w lipcu w sprzedaży pojawią się dwie drukarki wielkoformatowe: Stylus Pro 7600 i 9600. Wykorzystują one system UltraChrome (modele te drukują na materiałach o szerokości odpowiednio: 22 i 44").

Hewlett-Packard dla biznesu

Tym razem Hewlett-Packard skoncentrował się na modelach do zastosowań biurowych. Nowe HP Business Inkjet 2230, 2280 (format A4, zastępują modele 2200 i 2250) oraz 2600 (A3) wyposażono we wbudowane serwery WWW oraz (standardowo lub opcjonalnie - zależnie od modelu) w karty sieciowe, moduły do druku dwustronnego, emulator Postscript 3 i pamięć o pojemności 16-48 MB. Są to elementy typowe dla sieciowych . Według Hewlett-Packarda, modele 2200 mają bardzo niski koszt wydruku. Wynosi on 7 gr/str. mono A4 (5-proc. pokrycie) i 26 gr/str. A4 kolor (20-proc. pokrycie).

Wprawdzie drukarki mają rozdzielczość tylko 1200 x 600 dpi, ale jest to wartość wystarczająca do druku standardowych dokumentów biurowych.

Lexmark i rekordy rozdzielczości

W skład najnowszej serii Color Jetprinter - oprócz modeli Z65 i Z65n (wersja sieciowa) o rozdzielczości 4800 x 1200 dpi - wchodzą drukarki: Z55 - 3600 x 1200 dpi oraz Z45 - 2400 x 1200 dpi. Mają one format A4.

Color Jetprinter Z45 może korzystać z druku 6-kolorowego. Dru- karki Z65 i Z55 stosują tylko system 4-kolorowy, ale - według produ- centa - oferują największą paletę barw wśród tego typu modeli dostępnych na rynku. W drukarkach wprowadzono też inne modyfikacje, m.in. podwójny system dysz generujących krople atramentu o wielkości 3 lub 10 pl (pikolitrów), co ma przyspieszyć drukowanie, a także mechanizmy automatycznej kalibracji i atramenty o ulepszonym składzie chemicznym.

Hewlett-Packard ogłosił, że planuje wprowadzenie drukarek o zbliżonej rozdzielczości, ale z nieoficjalnych informacji wynika, że pojawią się one na rynku dopiero jesienią (obecnie fotograficzne drukarki HP mają rozdzielczość do 2400 dpi). Epson i Canon oferują modele o rozdzielczości do 2880 dpi.

Mimo rekordowych parametrów rozdzielczości, żaden z nowych modeli Lexmarka nie kosztuje więcej niż 800 zł. Nawet sieciowy model Z65n ma cenę ok. 720 zł.

Próbne odbitki dla offsetu na drukarce atramentowej

Oprogramowanie, umożliwiające drukowanie próbnych odbitek dokumentów przeznaczonych do druku offsetowego przy wykorzystaniu kolorowych drukarek atramentowych lub laserowych, znajduje się w ofercie firmy Best (www.bestcolor.com).

Aplikacja Best Colorproof wykorzystuje indywidualne profile barw drukarek i dopasowuje je do standardu ICC oraz parametrów urządzeń poligraficznych. Wśród obsługiwanego sprzętu są zarówno profesjonalne drukarki wielkoformatowe, niektóre modele biurkowe formatu A3 z oferty Canona, Epsona i Hewlett-Packarda, jak i kolorowe drukarki laserowe Epsona, Minolty oraz modele LED firmy Oki. Best zapowiada wprowadzenie w II kwartale br. pakietu Best Remoteproof, pozwalającego na kontrolę i korekcję kolorów przy wykorzystaniu przesyłanych zdalnie plików elektronicznych.


TOP 200