Nowa europejska platforma cloudowa – Gaia-X

Europa chce mieć własną platformę chmurową, aby – w dużym uproszczeniu - uniezależnić się od Doliny Krzemowej. Grupa 22 firm, głównie z Niemiec i Francji, stworzyła konsorcjum, które ten ma ten pomysł wcielić w życie.

Projekt będzie podlegał prawu belgijskiemu i ma funkcjonować na zasadzie non-profit. Gaia-X ma wystartować na początku 2021 roku. Jednak nie będzie to po prostu usługa chmurowa, a platforma, która ma umożliwić firmom swobodne zarządzanie danymi zgodnie z europejskimi przepisami dotyczącymi ochrony i przetwarzania danych.

Nowa europejska platforma cloudowa – Gaia-X

Inicjatywa wyszła od europejskich polityków i ma na celu zwiększenie „cyfrowej suwerenności”. Kraje unijne będę mogły stać się mniej zależne od cyfrowej infrastruktury dostarczanej przez zagraniczne korporacje. Celem nie jest rywalizacja z potęgami takimi jak Amazon, Google czy Alibaba, ale stworzenie nowego typu platformy, która zachęci przedsiębiorstwa do korzystania z krajowych rozwiązań.

Zobacz również:

  • Apple ostrzega użytkowników w 92 krajach. Uwaga na ataki szpiegowskie

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200