Nowa droga Optimusa

Andrzej Widerszpil, nowy prezes Optimusa, zadecyduje w ciągu 2 tygodni w którym kierunku powinna się rozwijać nowosądecka spółka. Możliwości są dwie – produkcja sprzętu elektronicznego, w tym komputerów lub integracja.

Andrzej Widerszpil, były prezes zarządu Compaq Computer został nowym szefem nowosądeckiego producenta komputerów. Objął także pakiet 5 proc. jego akcji. Zapłacił za nie ok. 3,5 mln zł. Docelowo chce być w posiadaniu 10 proc. jego kapitału akcyjnego i zostać tzw. inwestorem zarządzającym.

W ciągu dwóch tygodni Andrzej Widerszpil ma podjąć decyzję o kierunku rozwoju firmy. Spółka ma się skoncentrować albo na integracji, albo produkcji sprzętu elektronicznego, w tym komputerów. Być może będzie on montowany w Azji i sprzedawany jedynie z logo a. Nowy szef firmy nie wyklucza także kupna lub budowy nowej fabryki. Jeśli zdecyduje się na pójście w kierunku integracji zapowiada przejęcie 6-7 firm działających na tym rynku w Polsce, w tym kilku producentów oprogramowania. Fundusze na ten cel to ok. 20 mln zł.

Zobacz również:

Do lipca 2002 r. zostanie zaplanowany nowy budżet firmy. Do sierpnia br. określona jej nowa, bardziej przejrzysta struktura. „Nie ukrywam, że nie jestem zwolennikiem holdingów, w który został przekształcony Optimus. W zależności od tego jaki model obierzemy część spółek zależny zostanie sprzedana lub zlikwidowana” – mówi Andrzej Widerszpil, prezes Optimus SA.

Nowy szef Optimusa uważa, że już w IV kwartale 2002 r. firma będzie w stanie wypracować zysk operacyjny. Nie chce jednak mówić jeszcze czy niezbędne będą w tym celu dalsze redukcje zatrudnienia (w 2001 r. spadło ono o 27% z 605 do 444 osób). Jego zdaniem, istnieje jednak tzw. dellowski standard sprzedaży komputerów i innych urządzeń na rynek masowy. Koszty operacyjne nie mogą być wówczas większe niż 5% przychodów.

***

<B>Akcjonariusze Optimus SA.</B>

ITI Holding SA 25,94%

Grupa Onet.pl SA 18,65%

BRE Bank SA 12,78%

Andrzej Widerszpil 5,01%

Inni 37,62%


TOP 200