Nowa architektura macierzy

Eliminowanie warstw występuje także w przypadku technologii Flash. Narosłe przez lata warstwy protokołów do obsługi dysków i związane nimi wymogi utrzymania kompatybilności okazały się prawdziwym balastem, gdy na rynku pojawiły się superszybkie pamięci Flash. W przeciwieństwie do dysków magnetycznych, w przypadku pamięci Flash to interfejs (SATA, SAS, a wkrótce także Fibre Channel) jest zbyt wolny w stosunku do wydajności medium zapisującego. To właśnie z tego powodu konsorcjum NVMe (Non Volatile Memory express) stworzyło nowy, jednolity standard interfejsu dla różnych typów nieulotnych pamięci półprzewodnikowych z fizycznym złączem PCI express. Urządzenia Flash z interfejsami dyskowymi SATA/SAS to tylko etap przejściowy.

RAM, kompresja, deduplikacja

Wiele wskazuje na to, że rynek dużych macierzy monolitycznych odchodzi do historii na naszych oczach. Ta architektura nie odpowiada już realiom w dziedzinie skalowania wydajności, efektywności wykorzystania zasobów oraz oczekiwaniom finansowym klientów. Zakup dużej macierzy wynikał dotychczas z potrzeby centralizacji funkcji zarządzania danymi oraz zapewnienia przewidywalnej dostępności i wydajności dostępu do danych środowiskom transakcyjnym. Obecnie wysoką wydajność można uzyskać bez macierzy monolitycznej. Ba, bez macierzy w ogóle!

Bazy danych są i coraz częściej będą przetwarzane w pamięci RAM serwerów. Trwałość zapisu zapewnią danym pamięci nieulotne w formie kart PCIe lub nawet modułów DIMM. Przy naprawdę dużych wolumenach transakcji nawet relatywnie mała macierz Flash jest w stanie zapewnić wydajność operacji I/O na poziomie najwyższej klasy macierzy dyskowej sprzed kilku lat. I to za znacznie mniejsze kwoty.


TOP 200