Nowa EVA i wydajniejsza CASA

Macierz z rodziny EVA oznaczona symbolem 3000, firmware VCS3.0 dla macierzy EVA 5000 i piąta generacja napędów DDS oraz rozszerzenia do innych produktów z dziedziny storage, to kwietniowe nowości wprowadzone do oferty HP Network Storage Solutions.

Macierz EVA 3000 została oparta na konstrukcji popularnego modelu EVA 5000 przeznaczonego dla rynku korporacyjnego. Dzięki temu, chociaż skierowana dla segmentu mid-range, oferuje wiele rozwiązań oferowanych przez najbardziej zaawansowane urządzenia. Nowa "Ewa" wyposażona jest w bardzo wydajny kontroler HSV100, radzący sobie ze 162 tys. operacji wejścia-wyjścia na sekundę (162k IOPS). Można ją wyposażyć w maksymalnie 56 dysków o łącznej pojemności 8,1 TB ( przy wykorzystaniu napędów 144 GB). Urządzenie korzysta z tych samych dysków, półek oraz HBA co EVA 5000. Ceny podstawowych zestawów zaczynają się od 70 tys. euro. Model 3000 obsługuje prawie wszystkie systemy operacyjne, które współpracują z EVA5000, oprócz dwóch wprowadzonych w nowym firmware.

Firmware VCS3.0

Do większej macierzy wprowadzono nową wersję oznaczoną jako VCS 3.0. Dzięki niej możliwe jest wsparcie dla najnowszych wersji systemów: Windows 2003 Server Enterprise Edition i Solaris 9. Ale to tylko jedna z nowości, którą oferuje nowe oprogramowanie firmowe. Najważniejszymi plusem nowego firmware jest wprowadzenie zdalnej replikacji synchronicznej między macierzami EVA5000. Jest to replikacja sprzętowa, której działanie nie zależy od wykorzystywanych systemów operacyjnych. Możliwa jest jedno lub dwukierunkowa replikacja również po sieci SAN. Jedna z testowanych instalacji umożliwiała replikację między macierzami po sieci SAN zbudowanej z 20 przełączników. Wprowadzenie tych funkcji do macierzy EVA 3000 nastąpi na przełomie lipca i sierpnia.

Zobacz również:

  • HPE wzbogaca ofertę software-defined storage
  • Brak miejsca na dysku? Najlepsze metody na zwiększenie pamięci
  • Snowflake Data Cloud Summit już w przyszłym tygodniu

Na bazie VCS3.0 oraz oprogramowania Enterprise Volume Manager oparty jest również produkt StorageWorks Business Copy EVA, udostępniający wiele technik wykonywania lokalnych kopii wolumenów dyskowych. Co ważne, wprowadzono również nowy sposób licencjonowania, opłata pobierana jest na podstawie pojemności wykorzystywanej w procesie replikacji a nie pojemności całkowitej zainstalowanej pojemności. Unikatową cechą tego oprogramowania jest również możliwość wykonywania do czterech równoległych kopii danych z jednego oryginału. Możliwe jest także wykonywanie tzw. snapshotów.

Wydajniejsza CASA

Wzrost wydajności o kilkadziesiąt procent, znanego już rozwiązania HP OpenView CASA(Continuos Access Storage Appliance), pozwalającego na zaawansowaną replikację danych pomiędzy heterogenicznymi sieciami SAN, został osiągnięty przez wymianę serwerów Netserver na Proliant. Zwiększeniu uległa również liczba portów, dzięki czemu możliwa jest obsługa większych sieci pamięci masowych. CASA obsługuje między innymi technologie snapshot oraz mirroringu za pośrednictwem Fiber Channel lub w sieciach IP.

LTO 2 i DDS-5

Zarówno biblioteki przeznaczone dla korporacji ESL9000, jak i biblioteki midrange MSL6000 wyposażono w obsługę technologii LTO Ultrium II. Na czerwiec zapowiadane jest oczekiwane przez niektórych klientów wprowadzenie obsługi technologii SDLT oraz możliwości łączenia bibliotek w większe całości, aż do objętości 500 TB ( 0,5 petabajta) do urządzenia ESL9000.

Dla segmentu małych i średnich organizacji HP wprowadziło do oferty napęd i taśmę HP StorageWorks 72, pracującą w piątej już wersji technologii DDS. Możliwe jest zapisanie do 72 GB skompresowanych danych i ich transmisja z szybkością do 6 MB/s, przy kompresji 2:1.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200