Novell znowu otworzy portfel?

Pod koniec czerwca firma przeprowadziła z powodzeniem emisję obligacji zamiennych i zrealizowała plan pozyskania 500 mln USD. Na wykup własnych akcji producent przeznaczy 125 mln USD. Pozostałe środki rzędu 475 mln USD Novell wykorzysta na dalsze przejęcia. Kto może znaleźć się na celowniku firmy?

Ubiegłoroczne przejęcie SUSE Linux niespodziewanie uczyniło z Novella liczącego się gracza na linuksowym rynku, konkurenta Red Hata. Fuzja dwóch producentów raczej nie wchodzi w grę. Rynkowa wartość Red Hata jest oceniana na 4,1 mld USD, podczas gdy Novella na ok. 3 mld USD.

W amerykańskiej prasie pojawiły się spekulacje, że rozsądnym zakupem dla Novella mogłoby być przejęcie szwedzkiego MySQL AB - dostawcy najpopularniejszej bazy danych open source, która doczekała się rozszerzonej wersji o nazwie MaxDB opracowanej przez Software AG oraz SAP. MySQL ze sprzedaży bazy danych uzyskał 10-12 mln USD, a liczba klientów sięga 5 tys. Wariant open source rozszedł się w liczbie 5 mln licencji.

Zobacz również:

  • Yahoo kupiło kolejną platformę informacyjną

Prognozowane przychody za rok 2004 r. MySQL to 20-25 mln USD. Biorąc pod uwagę, że Novell zapłacił za SuSE dwa razy więcej niż roczne przychody producenta, mógłby MySQL kupić za ok. 50 mln USD. Wykorzystując swoje kanały sprzedaży mógłby sprzedać jeszcze więcej np. włączając bazę MaxDB do pakietu z SuSE Linux Enterprise Server 9.

Numer dwa na hipotetycznej liście zakupów Novella to Levanta, dostawca aplikacji do zarządzania zasobami serwerowymi. Levanta wywodzi się z Linuxcare, które wcześniej miało zostać wykupione przez Turbolinux. Po załamaniu koniunktury, Linuxcare kupił od Turbolinuksa aplikację TurboCockpit i w końcu zmienił nazwę na Levanta. Początkowo aplikacje firmy były dedykowane na platformy IBM zSeries. Wersja 3.0 umożliwia zarządzanie zasobami na linuksowych serwerach x86.

Novellowi przyda się także pakiet Content Management System (CMS) - twierdzą specjaliści. Przejęcie amerykańskiej spółki Zope lub niemieckiej Alkacon Software. Obydwie firmy są dostawcami platform CMS na licencji open source.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200