Novell uaktualnia Suse Linux w zakresie "parawirtualizacji"

Firma udostępniła uaktualnienie jądra Suse Linux, które ma zapewnić większą efektywność tego systemu operacyjnego podczas pracy w środowisku VMware.

Ulepszenia w jądrze Suse Linux Enterprise pozwalają na wykorzystanie techniki parawirtualizacji do efektywniejszej pracy w trybie systemu-gościa. W ramach tych ulepszeń, Novell wbudował wsparcie dla interfejsu VMI (Virtual Machine Interface) VMware. Uaktualnienie jądra zapewnia lepszą wydajność i lepsze współdziałanie z środowiskiem wirtualizacji.

W środowisku parawirtualizacji, goszczony system operacyjny jest modyfikowany w celu ściślejszej pracy z odpowiednim sprzętem, a nie tylko z wirtualizowanym środowiskiem. Jest to jeden z wariantów projektowania środowiska maszyn wirtualnych. Aby jednak uzyskać korzyść z parawirtualizacji, system operacyjny musi być specjalnie "połączony" z systemem-hostem. Novell i VMware pracowały nad uaktualnieniem Suse Linux przez dziewięć miesięcy.

Novell opracował także uaktualnienia jądra wspierające parawirtualizację SLES na hypervisorze Xen, który jest używany przez SLES działający jako środowisko hostowe.

Ponadto firma współpracuje z Microsoftem nad zapewnieniem możliwości pracy SLES w trybie parawirtualizacji w środowisku Windows Hyper-V, które ma być udostępnione jeszcze tego lata. Z drugiej strony Windows Server 2008 ma pracować w "trybie oświeconym" na hypervisorze Novell Xen. Tryb ten (enlightened mode) to technologia Microsoftu, która pozwala serwerowi na rozpoznanie czy pracuje w środowisku hypervisora i następnie automatyczne wykorzystywanie odmiennych sposobów zarządzania dostępem do pamięci i układami we-wy.

Uaktualnienie jądra dostępne jest dla Suse Linux Enterprise Server (SLES) 10 Service Pack 2.


TOP 200