Novell - przyjaciel Linuxa

Ogłoszone na początku sierpnia br. przejęcie przez Novella firmy Ximian to kolejny dowód silnego zaangażowania amerykańskiego koncernu w rozwój i promocję Linuxa. Kilka miesięcy wcześniej Novell zaskoczył rynek zapowiedzią, że przyszła wersja systemu NetWare 7 będzie zestawem usług sieciowych działających na jądrze Linuxa.

Ogłoszone na początku sierpnia br. przejęcie przez Novella firmy Ximian to kolejny dowód silnego zaangażowania amerykańskiego koncernu w rozwój i promocję a. Kilka miesięcy wcześniej Novell zaskoczył rynek zapowiedzią, że przyszła wersja systemu NetWare 7 będzie zestawem usług sieciowych działających na jądrze Linuxa.

Ximian jest głównym uczestnikiem dwóch wielkich przedsięwzięć prowadzonych przez środowisko open source: projektu Gnome, nieustannie dopracowującego "kliencką" wersję Linuxa, i projektu Mono, którego celem jest implementacja architektury (framework) Microsoft .Net w systemie Linux. "Dzięki zasobom Novella projekty przez nie realizowane powinny być przyspieszone" - mówią Miguel de Icaza i Nat Friedman, założyciele Ximiana. Przedstawiciele Novella liczą natomiast, że zakup Ximiana ułatwi integrację "desktopowej" wersji Linuxa z oprogramowaniem GroupWise i ZEN. "Klienci wciąż borykają się z dwoma problemami: wprowadzeniem efektywnego kosztowo modelu zarządzania systemami opartymi na Linuxie i opracowaniem metod wsparcia dla klienckiego oprogramowania open source. Myślę, że możemy dostarczyć produkt, który rozwiąże oba te problemy" - twierdzi Jack Messman.

Novell wzbogacił się w dwa istotne produkty: Ximian Desktop 2, kompletne środowisko klienckie Linuxa, i pakiet Ximian Evolution, integrujący pocztę elektroniczną, kalendarz, bazę kontaktów i listę zadań.


TOP 200