Novell: oddalić pozew SCO

Przed sądem okręgowym w Utah spotkały się wczoraj Novell oraz SCO Group. Spółki przedstawiały swoje argumenty w sprawie wytoczonej przez SCO w styczniu br. Novell domagał się oddalenia, zaś SCO Group powrotu sprawy do sądu stanowego, gdzie wniosek firma złożyła na początku. Sąd wysłuchał stron, jednak nie wyznaczył terminu ogłoszenia swej decyzji.

Przypomnijmy, SCO Group złożyła pozew przeciwko firmie Novell 20 stycznia br. zarzucając jej nielegalne przypisywanie sobie praw do kodu źródłowego systemu Unix. Była to reakcja na dokonanie przez Novella, pod koniec grudnia ub.r. rejestracji praw do Unix System V, dzięki czemu firma miała możliwość dysponowania kodem źródłowym tego systemu.

Chociaż SCO w 1995 r. nabyło prawa do opracowanej przez Unix System Laboratories (USL) wersji UNIX System V i linii produktów Novell Unixware, Novell twierdził, że wciąż posiada prawa autorskie Uniksa, gdyż nie były one objęte umową sprzedaży. Producent wciąż podtrzymuje swoje stanowisko, a rozpoczęta przez SCO kampania pozyskiwania opłat licencyjnych od firm korzystających z systemu Linux, jako nieuprawnionej pochodnej Uniksa, nie odnosi sukcesów. Do sądu trafiły wnioski przeciwko Daimler-Chrysler oraz AutoZone. Od 13 miesięcy toczy się sprawa SCO-IBM, w którym kontrowersyjny producent Uniksa domaga się od Big Blue 5 mld USD odszkodowania.

Zobacz również:

  • macOS 13.4 - problemy z kompatybilnością z aplikacjami
  • Windows 11 dodaje obsługę formatów archiwów RAR, 7-Zip, Tar i innych

Jak informowaliśmy wcześniej, SCO zwróciło się o przełożenie terminu rozprawy w sprawie z IBM o kolejne pięć miesięcy. Jeżeli sąd przychyli się do wniosku, wyrok może zapaść nie wcześniej niż w połowie września 2005 r. Spółka zaczyna mieć także kłopoty ze swoimi inwestorami, którzy swoje wyrażają niezadowolenie z dotychczasowej jej działalności i grożą wycofaniem swych pieniędzy. Aby powrócić na plus, SCO musi zwolnić 10 proc. personelu. Firma zamyka także swoje biuro w Polsce.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200