Novell do spółki z partnerami zakłada nową firmę

Nowo powstała firma Volera zajmie się sprzedażą usług i produktów służących do zarządzania ruchem internetowym i przyspieszających przesyłanie danych, zwłaszcza wymagających dużej przepustowości treści multimedialnych. Nieoficjalne informacje na ten temat opublikowaliśmy w listopadzie ub.r., ale wówczas przedstawiciele Novella nie chcieli ich potwierdzić. W grupie raźniej

Nowo powstała firma Volera zajmie się sprzedażą usług i produktów służących do zarządzania ruchem internetowym i przyspieszających przesyłanie danych, zwłaszcza wymagających dużej przepustowości treści multimedialnych. Nieoficjalne informacje na ten temat opublikowaliśmy w listopadzie ub.r., ale wówczas przedstawiciele Novella nie chcieli ich potwierdzić.

W grupie raźniej

Wspólnikami Novella w nowym przedsięwzięciu zostały Nortel Networks, czołowy producent sprzętu sieciowego, i firma doradcza Accenture (dawniej Andersen Consulting), która od ponad pół roku współpracowała z Novellem nad przygotowaniem oferty nowej spółki. Jak głosi oficjalny komunikat firm, Accenture będzie czuwać nad obsługą klientów i ogólnym rozwojem Volery. Nortel Networks ma przede wszystkim udostępnić swoje kanały sprzedaży. Głównym udziałowcem pozostanie Novell. Dopóki Volera nie przekształci się w spółkę giełdową, dopóty jej wyniki finansowe Novell będzie uwzględniał we własnych sprawozdaniach giełdowych. Kapitał założycielski Volery, zatrudniającej obecnie 170 pracowników, wyniesie ok. 80 mln USD.

Spółką będzie kierował Simon Khalaf, były członek zarządu Novella. Dyrektorem technologicznym Volery został natomiast Drew Major, współtwórca systemu NetWare i rozwiązań buforujących Internet Caching System (ICS).

Bufory w nowe ręce

Novell wniósł do spółki swój dział oprogramowania Net Content Services Group, zajmujący się rozwojem Internet Caching System. Oprogramowanie to zostanie wkrótce przemianowane na Excelerator. W ofercie Volery znajdą się także usługi tzw. content exchange, przeznaczone dla firm zajmujących się utrzymywaniem stron WWW. Jej produkty, które powstaną w przyszłości, nie muszą opierać się na technologiach Novella.

Rozwiązania Volery będą oferowane m.in. twórcom specjalizowanych urządzeń buforujących. Wśród nich są tacy potentaci, jak Dell, Compaq i kilku innych producentów serwerów licencjonujących już ICS. Przedstawiciele Novella twierdzą, że w ciągu roku od powstania Net Content Services Group zdobyła 17-proc. udział w światowym rynku urządzeń buforujących. Na bieżący rok finansowy Volera zakłada osiągnięcie przycho- dów w wysokości 30 mln USD. Dotychczasowa wartość sprzedaży produktów, które Novell wniósł aportem do spółki, stanowiła zaledwie 1% przychodów firmy w 2000 r. Obroty Novella wyniosły ok. 1,2 mld USD.

Simon Khalaf, szef nowej firmy, zapowiedział, że oferta Volery nie będzie koncentrować się wyłącznie na rozwiązaniach buforujących. "Mamy pomysły również na inne sposoby poprawienia wydajności Internetu. Dopóki Internet nie zaoferuje jakości porównywalnej z transmisją telewizyjną, dopóty można mówić, że ciągle jest on w trakcie budowy" - podsumował. Ta zapowiedź prezesa może być o tyle ważna dla potencjalnych klientów i inwestorów, że w ostatnim czasie czołowi producenci rozwiązań buforujących - CacheFlow i Network Appliance - borykali się z trudnościami finansowymi.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200