Novell daje wiekszą swobodę oddziałom regionalnym

Przedstawiciele Novell Inc. postanowili uniezależnić - w sensie biznesowym - oddziały odpowiedzialne za poszczególne regiony świata. Docelowo większą swobodę będą miały także poszczególne kraje, w tym Novell Polska.

Przedstawiciele Novell Inc. postanowili uniezależnić - w sensie biznesowym - oddziały odpowiedzialne za poszczególne regiony świata. Novell jest podzielony na cztery geograficzne regiony, obejmujące: USA, Amerykę Południową i Kanadę, EMEA (Europa, Bliski Wschód i Afryka) oraz Azję i Oceanię. Docelowo większą swobodę będą miały także poszczególne kraje, w tym Novell Polska. Novell przedstawił również kolejne redukcje zatrudnienia. Pracę straci ok. 1400 pracowników, głównie w Europie Zachodniej. Poprzednio cięcia obejmowały biura w USA.

Od listopada br. każdy z oddziałów regionalnych jest na własnym rozrachunku. "Oznacza to, że sami planujemy i finansujemy naszą działalność, nadal będąc częścią Novell Inc. Wiąże się z tym większa odpowiedzialność, z drugiej jednak strony nie jesteśmy tak mocno związani decyzjami centrali" - mówi Jarosław Kowalski z Novell Polska. "W ciągu 6-12 miesięcy będzie to oznaczać więcej pieniędzy na wydatki, dotyczące naszego rozwoju w Europie Środkowej i Wschodniej" - dodaje.

Jednym z planów Novell Polska jest zmiana zasad współpracy z dotychczasowymi partnerami i poszukiwanie nowych, głównie wśród integratorów. Nacisk zostanie bowiem położony na sprzedaż usług katalogowych eDirectory. W Polsce firma nadal jest postrzegana przede wszystkim jako producent sieciowego systemu operacyjnego NetWare. "Chcemy współpracować z integratorami, którzy w swoich projektach zamierzają zastosować nasze usługi katalogowe" - tłumaczą przedstawiciele Novell Polska. Firma ma obecnie 17 partnerów o statucie tzw. biznes eksperta. Polski oddział planuje premiowanie tych, którzy będą wykorzystywać w swoich projektach eDirectory.

W przychodach Novell Polska ok. 50-60-proc. udział ma nadal sprzedaż NetWare. W roku 2000 przychody firmy wyniosły 114 mln zł. "Wartościowo sprzedaż tego produktu nie spada od kilku lat. Novell Small Business Suite to według naszych informacji, ok. 80% rynku małych sieci serwerowych w Polsce" - mówi Jarosław Kowalski. Pozostałe 40-50% przychodów firmy w Polsce przynoszą aplikacje GroupWise, ZENworks i eDirectory.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200