Novell: Premiera GroupWise 7

Na zorganizowanym w Warszawie spotkaniu z dziennikarzami, Novell zaprezentował najnowszą, siódmą już wersję swojego sztandarowego produktu - pakietu GroupWise. Wzbogacone o wiele użytecznych funkcji oprogramowanie do zarządzania pracą grupową będzie dostępne na promocyjnych zasadach od września br.

W pełni zlokalizowany produkt udostępnia użytkownikom korporacyjnym zintegrowane środowisko systemowe oferujące m.in. funkcje poczty elektronicznej, komunikatora, kalendarza, terminarza, zarządzania wątkami, zadaniami oraz dokumentami. GropuWise 7 posiada zaimplementowane nowe narzędzia do migracji danych z platform Microsoft Exchange czy Lotus Notes. Dzięki systemowi wtyczek (plug-ins) istnieje możliwość korzystania z popularnego MS Outlook (XP, 2003).

Część serwerowa GroupWise 7 obsługuje większość istniejących systemów operacyjnych (Netware, Open Enterprise, Linux, Windows). Do każdego pakietu nowej wersji oprogramowania dołączana jest pełna dystrybucja systemu SUSE Linux Enterprise Server 9. Stacje klienckie również mogą bez przeszkód łączyć się z serwerem bez względu na zainstalowany na nich OS. GroupWise 7 posiada rozbudowany system łączności poprzez urządzenia bezprzewodowe. Oprogramowanie wspiera procesy nawiązywania połączeń realizowane przez PDA, telefony komórkowe czy rozpowszechnione szczególnie na zachodzie aparaty klasy BlackBerry.

Zobacz również:

  • Apple Wunderlust - iPhone 15 i inne - relacja z premiery

Jedynym wymaganiem odnośnie klientów końcowych jest możliwość pracy na przeglądarkach internetowych (w przypadku urządzeń przenośnych - standard WAP i WML). Moduł pozwalający na łączenie się z serwerem poprzez strony WWW został w GroupWise 7 znacznie ulepszony. Novell położył główny nacisk na maksymalne przybliżenie interfejsu użytkownika, korzystającego z przeglądarki internetowej, do tego, jaki dostępny jest w przypadku zwykłych klientów.

Nowością jest także integracja poczty elektronicznej z wewnętrznym komunikatorem. Funkcja ta pozwala wymieniać informacje na bieżąco z pracownikami rozlokowanymi w różnych oddziałach firmy. Novell wprowadził także do siódmej wersji GroupWise przyjazne elementy graficzne (Home View, pasek nawigacyjny), mające ułatwić korzystanie z oprogramowania użytkownikom przyzwyczajonym do systemów opartych o platformę Microsoft Windows.

Przedstawiciele Novella podkreślają, że pakiet GroupWise w wersji 7 wyróżnia bezpieczeństwo (monitorowanie pracy systemy przez wyspecjalizowane aplikacje, wsparcie dla protokołu OpenSSL, zarządzanie listami dystrybucyjnymi i grupami użytkowników) oraz stosunkowo niewielka, w porównaniu z konkurencją, liczba odkrytych luk systemowych.

Jednocześnie deklarują oni wsparcie i rozwijanie systemów serii GroupWise, przynajmniej do 2015 roku, dementując tym samym pogłoski o mającym nastąpić w niedługim czasie końcu prac nad pakietem. Ujawniono, że w przyszłym roku ma pojawić się kolejna wersja oprogramowania zarządzającego pracą grupową o kodowej nazwie "Aspen".

Od września br. GroupWise 7 będzie można kupić po promocyjnych cenach. Nowe licencje będą sprzedawane po kosztach uaktualnienia (77 euro). Do wyboru udostępnione zostaną dwie opcje: pełna (funkcjonalność klienta wraz z dostępem przez WebAccess) oraz częściowa (dostęp jedynie poprzez strony WWW, protokół IMAP oraz POP3).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200