Novell NetWare kontra Windows NT Server

Co by było, gdyby szef Novella Ray Noorda nie poświęcił tyle energii na próby tworzenia alternatywy dla korporacyjnego desktopa i skupił się wyłącznie na utrzymaniu dominacji sieciowego serwera? Czy NetWare byłby wciąż podstawowym sieciowym systemem operacyjnym?

W latach największej chwały, w pierwszej połowie ostatniej dekady XX w., do NetWare należało ponad 70% rynku, baza lojalnych klientów doceniała system za jego doskonałą zdolność współdzielenia plików, niezawodność i wydajność.

NetWare, który został stworzony w ramach zakontraktowanego projektu przez kilku absolwentów wydziału informatycznego Brigham Young University, zadebiutował publicznie w 1981 r. "Produkt oryginalnie nazywał ShareNet" - wspomina Drew Major, założyciel Novella, często nazywany "ojcem NetWare" - "Późniejsza nazwa NetWare wywodziła się z 'ware', składnika różnych słów związanych z terminologią komputerową - [software i hardware] - a ponieważ w tym czasie mało kto zajmował się sieciami mogliśmy mieć nazwę, która była zarówno ogólna w znaczeniu, jak i charakterystyczna tylko dla nas."

W 1985 r. Microsoft - dostawca popularnego desktopowego systemu operacyjnego MS-DOS - przedstawił słabą alternatywę dla NetWare, nazwaną Microsoft MS-NET. Później wprowadził, w odpowiedzi na rynkowy sukces NetWare, system LAN Manager.

Microsoft połączył nawet siły z IBM, aby OS/2 LAN Server pokonał NetWare. Wszystko na nic. Dopiero kiedy w 1994 r. niedający za wygraną Microsoft przedstawił światu Windows NT Server, sprawy zaczęły przybierać inny obrót.

Kiedy Novell przejął w 2003 r. firmę SUSE i jej dystrybucję systemu operacyjnego Linux, na rynku NOS znów nastąpiła zmiana. Tracący rynek Novell przedstawił Linuxa swoim klientom używającym NetWare i połączył te dwa systemy w produkcie Open Enterprise Server. Teraz, po czterech latach setki sieci obsługiwanych wcześniej wyłącznie przez NetWare, wykorzystują Linux do takich aplikacji, jak serwery www, bazy danych, czy serwery aplikacyjne. NetWare znika z korporacyjnego krajobrazu.

Dziś Novell i Microsoft, po długich latach walk na rynku NOS, wiążą się umowami o współpracy i integrują w swoich systemach technologie dawnego przeciwnika.

***

Zobacz: "Najbardziej zażarte spory technologiczne"

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200