Novell BrainShare 2003

Podczas dorocznej firmowej konferencji BrainShare, odbywającej się w Salt Lake City, Novell poinformował o nowych inicjatywach w zakresie open source, swoich nowych produktach i wersjach oprogramowań.

Nowe usługi zarządzania tożsamością

Novell udostępnił pierwszą publiczna wersję oprogramowania do obsługi tożsamości dla Novell eDirectory, oferującą jednokrotne logowanie w serwisach internetowych zgodnych ze specyfikacjami Liberty Alliance, oraz zaprezentował nowe rozszerzenie SAML (Secure Assertions Markup Language) do Novell iChain

Pierwsza publiczna wersja oprogramowania do obsługi tożsamości Liberty dla Novell eDirectory, określanego wcześniej kryptonimem Saturn, korzysta z wersji 1.1 specyfikacji Liberty Alliance. Oprogramowanie to umożliwia jednokrotne logowanie w serwisach internetowych za pośrednictwem standardów otwartych.

Zobacz również:

  • Google ręcznie usuwa niewłaściwe odpowiedzi AI w wyszukiwarce
  • Starlink Mini: to nazwa nowej usługi satelitarnego dostępu do internetu, której twórcą jest SpaceX

Od czerwca, dla posiadaczy iChain, będzie dostępne bezpłatnie rozszerzenie SAML do Novell iChain. Architektura iChain, oparta na proxy, pozwala na wdrażanie usług zgodnych ze standardem SAML bez konieczności modyfikowania obecnej infrastruktury informatycznej.

Pierwszą publiczną wersję oprogramowania do obsługi tożsamości można pobrać bezpłatnie pod adresemhttp://www.novell.com/liberty. Rozszerzenie SAML do Novell iChain zostanie udostępnione w czerwcu. Więcej informacji pod adresem:http://www.novell.com/products/ichain.

Inicjatywa open source

Novell, który bierze czynny udziale w realizacji projektów typu open source (jak np. Apache i OpenLDAP), uruchomił serwis internetowy Novell Forge (http://forge.novell.com) z materiałami dla programistów tworzących aplikacje typu open source. W ramach inauguracji serwisu firma opublikowała kod źródłowy serwera Novell Nsure UDDI Server.

Poza serwerem UDDI na serwisie znajdą się dotychczasowe projekty Novella związane z oprogramowaniem o otwartym dostępie do kodu źródłowego, np. mechanizmy DSML do obsługi eDirectory, niedawno opublikowane w ramach inicjatywy OpenLDAP.

NetWare 6.5

Novell zaprezentował także nową wersję swojego systemu operacyjnego NetWare. Wersja 6.5 ma umożliwić ograniczanie kosztów administrowania i ułatwić zarządzanie, a także zapewnić lepszą ochronę danych w sieci. Dostępny w NetWare 6.5 interfejs Virtual Office umożliwia korzystanie za pośrednictwem przeglądarki internetowej ze wszystkich zasobów, m.in. plików, wiadomości poczty elektronicznej, terminarzy i drukarek. Nowa wersja zawiera ponadto oprogramowanie open source i Web services.

NetWare 6.5 wchodzi w skład serii produktów Novell Nterprise i ma trafić do sprzedaży latem br. System ten oferuje usługi biznesowe, które współdziałają z rożnymi sieciami, systemami pamięci masowej i komputerami biurowymi.

NetWare 6.5 znajduje się obecnie na etapie publicznych testów beta, a data rozpoczęcia sprzedaży i informacje cenowe nie zostały jeszcze podane. Wersje beta systemu i dodatkowe informacje można znaleźć pod adresem:http://www.novell.com/products/netware.

GroupWise dla Linux i Mac

Novell zapowiedział oprogramowanie klienta Novell GroupWise dla PC z systemami Linux i Macintosh. Napisany w Javie klient GroupWise do systemów Linux i Macintosh jest oparty na technologii, którą Novell nabył od firmy N-iX, będącej oddziałem Newcomp Computer Systems.

Udostępnienie klienta GroupWise do systemów Linux i Mac ma nastąpić wkrótce po kwietniowej premierze oprogramowania GroupWise 6.5. GroupWise 6.5 oferuje dostęp do informacji w dowolnym miejscu i czasie za pośrednictwem programu-klienta lub przeglądarki internetowej - przy wykorzystaniu komputera stacjonarnego lub przenośnego, telefonu komórkowego lub PDA.

Novell ZENworks 6

Novell udostępnił rozwiązanie Novell Resource Management, obejmujące usługi i oprogramowanie. Jego podstawą jest należący do serii produktów Novell Nterprise pakiet Novell ZENworks 6 - zintegrowany zestaw narzędzi do zarządzania zasobami, automatyzujący zarządzanie komputerami biurowymi, laptopami, serwerami i urządzeniami kieszonkowymi przez cały okres ich eksploatacji.

Nowa wersja Novell ZENworks 6 jest w pełni zintegrowanym pakietem, obejmującym również aplikacje Novell iFolder na potrzeby zarządzania danymi i mechanizm Desktop DNA firmy Miramar Systems do przenoszenia osobistych ustawień i programów. Ponadto w skład ZENworks 6 wchodzi: ZENworks for Desktops do zarządzania komputerami biurowymi, ZENworks for Servers do zarządzania serwerami i ZENworks for Handhelds do zarządzania urządzeniami kieszonkowymi. Novell ZENworks oferuje tez internetowe mechanizmy samoobsługi, które automatyzują udostępnianie nowych usług użytkownikom z firmy i spoza niej.

Novell ZENworks 6 obsługuje Active Directory oraz Novell eDirectory, działa na platformach. Linux, Windows, Solaris, NetWare, PocketPC, Palm OS i RIM BlackBerry.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200