Notebooki z Sonomą zdominują rynek już latem

ATI przewiduje, że już latem komputery przenośne wyposażone w karty graficzne z interfejsem PCI Express będą stanowiły 60-70 % sprzedawanych notebooków.

Intel planuje ofensywę na rynku notebooków, wprowadził w tym celu nowy chipset Alviso będący kluczowym składnikiem platformy Sonoma. Nowy chipset oprócz obsługi pamięci DDR2, pozwoli także na współpracę z kartami wyposażonymi w interfejs PCI Express x16. Producenci kart i procesorów graficznych szykowali się do tej zmiany już od dawna. NVIDIA przygotowała specjalny interfejs MXM korzystający ze specyfikacji PCI Express, ATI z kolei sklonowała rozwiązanie NVIDII, które nazwała Axiom. Mieliśmy już możliwość testowania pierwszych prototypów notebooków z platformą Sonoma i najciekawiej zapowiadają się produkty wyposażone w karty GeForce 6200 TC, które dzięki PCI Express mogą korzystać z pamięci systemowej, która z powodzeniem zastępuje dedykowaną pamięć graficzną. To oczywiście wpływa na zmniejszenie zużycia energii i przekłada się na dłuższą pracę akumulatorów notebooka.

Zobacz również:

  • Intel zmienia specyfikację techniczną układów graficznych ARC A380
  • Windows 11 - czy warto już zaktualizować firmowe komputery?
W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200