Notebooki nowej generacji

Większe wyświetlacze - mniejsze, lżejsze i dłużej pracujące komputery przenośne.

Większe wyświetlacze - mniejsze, lżejsze i dłużej pracujące komputery przenośne.

Wkrótce wejdzie na rynek nowa generacja lekkich notebooków, wyposażonych w wyświetlacze o podwyższonej rozdzielczości, które skutecznie będą mogły rywalizować z klasycznymi monitorami. Wiadomo już, że będą to systemy przenośne, o grubości ok. 2,5 cm i wadze ok. 2 kg.

Pewnym problemem nowych konstrukcji wyposażonych w 13" wyświetlacze może być tzw. wsteczna kompatybilność - na systemach tych nie będzie można uruchamiać eksploatowanych obecnie aplikacji dla Windows 3.x i Windows 95 w trybie wysokiej rozdzielczości, jeżeli nie zostaną one wyposażone w specjalne sterowniki graficzne. Dostępność takich sterowników będzie miała ogromne znaczenie dla rynkowego sukcesu ultracienkich notebooków nowej generacji. Chociaż Microsoft twierdzi, że nie jest to wielki problem - sterowniki takie można w każdej chwili opracować i dołączać do systemów operacyjnych, to nie istnieje jeszcze specyfikacja, która doładnie opisywałaby ich pracę.

Dzięki zastosowaniu najnowszych technologii 13" wyświetlacze LCD pracują tak dobrze, że jakość wyświetlanych obrazów dorównuje jakości oferowanej przez standardowe monitory. Jednocześnie specjaliści przewidują, że najprostsze modele nowych notebooków mogą kosztować nie więcej niż 2000 USD.

Prawie wszyscy liczący się na tym rynku producenci - a więc IBM, Toshiba, NEC, Texas Instruments i Compaq - przygotowują się do uruchomienia produkcji supercienkich notebooków z wyświetlaczami o dużych przekątnych. Systemy te będą wyposażane w szyny PCI i szybko pracujące porty szeregowe standardu 1394.

Jedną z pierwszych firm, która zaprezentowała tego typu notebook jest IBM. Komputer waży niewiele więcej niż 2 kg, a jego grubość wynosi 3,2 cm. IBM zamierza produkować dwie wersje tego notebooka: popularną i profesjonalną. Wersja popularna będzie wyposażona w procesor Pentium 100 MHz, 8 MB pamięci RAM, dysk 1 GB i wyświetlacze o przekątnej 10,4 lub 11,3". Akumulator ma wystarczyć na dwie godziny pracy. W wersjach profesjonalnych będą instalowane szybsze procesory Pentium (np. Mobile Pentium 133 MHz), wyświetlacze o przekątnej 12,1" i 16 MB pamięci RAM. Również akumulatory będą miały większą pojemność i pozwolą pracować bez doładowywania przez cztery do pięciu godzin. Pierwsze notebooki tego typu pojawią się w sprzedaży w II poł. br., ale na modele z 13" wyświetlaczami trzeba będzie poczekać do 1997 r.

Te supercienkie systemy nie będą jednak wyposażane w napędy CD-ROM i dyski o bardzo wysokich pojemnościach, np. 2 GB. Urządzenia te są coraz bardziej popularne w komputerach przenośnych wysokiej klasy. Pewnym problemem jest też zapewnienie odpowiedniej trwałości i odporności notebooków - dotychczas supercienkie modele były urządzeniami dość delikatnymi i kruchymi.

Jest wysoce prawdopodobne, że komputery przenośne nowej generacji oferowane będą nie jako modele uniwersalne, ale specjalizowane dla różnych zastosowań - np. do uruchamiania przeglądarek sieci WWW . Najprawdopodobniej nastąpi pewnego rodzaju podział rynku. Nowe notebooki nie będą urządzeniami modularnymi, tak jak to ma miejsce w przypadku standardowych systemów przenośnych, w których w miejsce napędu dyskietek można wstawić kolejny dysk twardy, napęd CD-ROM czy dodatkowy akumulator.

Ale nowe technologie, np. szybko pracujące porty szeregowe 1394, które mogą obsłużyć do 63 urządzeń, umożliwią rozszerzanie funkcjonalności systemu przez dołączanie urządzeń zewnętrznych. Producenci wierzą jednak, że za rok lub dwa na rynku pojawią się nowe generacje dysków i napędów CD-ROM, które będzie można wbudowywać w supercienkie notebooki.

Już wkrótce na rynku pojawi się nowa generacja lekkich notebooków, wyposażonych w duże wyświetlacze o wysokiej rozdzielczości, które będą rywalizować z klasycznymi monitorami. Będą to - w pełnym tego słowa znaczeniu - systemy przenośne, o grubości ok. 2,5 cm i wadze ok. 2 kg. Systemy te będą wyposażane w szyny PCI i szybko pracujące porty szeregowe standardu 1394.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200