Notebooki chłodzone cieczą

Koncern Hitachi opracował system, pozwalający na chłodzenie cieczą procesorów komputerów przenośnych.

Koncern Hitachi opracował system, pozwalający na chłodzenie cieczą procesorów komputerów przenośnych. Pozwoli to na skuteczniejsze odprowadzanie ciepła emitowanego przez procesory i jednocześnie zredukowanie poziomu hałasu wytwarzanego przez komputery przenośne poprzez wyeliminowanie konieczności montowania w nich wentylatorów.

Dotychczas takie rozwiązanie stosowano jedynie w superkomputerach, high-endowych serwerach oraz w komputerach entuzjastów overclockingu.

Zobacz również:

  • Windows 11 - czy warto już zaktualizować firmowe komputery?

Chłodzenie procesora w systemie Hitachi zapewniają obiegające CPU "rureczki" o średnicy ok. 2 mm, wykonane z nierdzewnej stali. W ich wnętrzu znajduje się płyn zawierający oprócz wody także substancje antykorozyjne i zapobiegające nadmiernemu parowaniu. Płyn ten "opływa" procesor z prędkością ok. 1 cm na minutę, pochłaniając wydzielane przez niego ciepło. Po nagrzaniu do ok. 50 – 60 stopni Celsjusza, płyn chłodzący przepompowywany jest w okolice wyświetlacza notebooka, gdzie ciepło jest uwalniane.

Hitachi zamierza zastosować swój system chłodzący w notebookach wyposażonych w procesory Pentium 4. Komputery przenośne chłodzone cieczą mają trafić na rynek w trzecim kwartale tego roku.

Więcej informacji:

http://www.hitachi.com

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200