Notebook z napędem HD DVD już w Polsce

Qosmio G30, zapowiadany od pewnego czasu przez Toshibę komputer przenośny z wbudowanym napędem HD DVD, trafia wreszcie do rąk polskich użytkowników. Dodajmy od razu na wstępie - użytkowników bardzo zamożnych - cenę notebooka ustalono bowiem na 10 tys. złotych.

O komputerze informowaliśmy już w artykule "Pierwszy laptop z napędem HD DVD od Toshiby", z okazji prezentacji urządzenia na hanowerskich targach CeBIT. Qosmio G30 pracuje w oparciu o dwurdzeniowy procesor Intel Core Duo - do wyboru pozostają 4 modele układów, T2300/2400/2500/2600, o częstotliwości do 2,16 GHz, z obsługą szyny systemowej FSB 677 GHz i z 2MB pamięci podręcznej drugiego poziomu.

Notebook z napędem HD DVD już w Polsce

Toshiba Qosmio G30

Jednak to nie procesor wyróżnia komputer spośród innych dostępnych na rynku mobilnych pecetów ale zastosowanie w nim czytnika nośników optycznych HD DVD. Komputer pracuje pod kontrolą systemu operacyjnego Windows XP Media Center Edition 2005, dysponuje też zintegrowanym cyfrowym i analogowym tunerem telewizyjnym DVB-T ze sprzętowym koderem MPEG-2. W zestawie z urządzeniem znajduje się również pilot zdalnego sterowania. Biorąc to pod uwagę, można uznać Qosmio G30 za komputer głównie do zastosowań multimedialnych.

Filmy można oglądać na panoramicznym ekranie LCD o przekątnej 17 cali i rozdzielczości 1440 x 900 pikseli WXGA, mogącym wyświetlać obraz w jasności 500 cd/m2. Qosmio G30 dysponuje także wbudowanymi głośnikami Harman Kardon o średnicy 30 mm, obsługuje technologie SRS Audio Enhancement z SRS WOW HD, SRS TruSurround XT i Circle Surround Xtract. Pomyślano też o użytkownikach korzystających z głośników bądź słuchawek - uzyskiwany w ten sposób dźwięk spełnia standardy technologii Dolby Virtual (z dekodowaniem Dolby Pro Logic II).

Notebook z napędem HD DVD już w Polsce

Toshiba Qosmio G30

Do przechowywania danych służą dwa dyski twarde Serial ATA o pojemności do 120 GB, pracujące w trybie RAID. Notebook fabrycznie wyposażono także w 2 GB pamięci DDR2 533 MHz (z opcją rozszerzenia do 4 GB). Za przetwarzanie grafiki odpowiada procesor Nvidia GeForce Go 7600 PCI Express z 256 MB pamięci wideo. Laptop dysponuje zestawem łączy, w tym portem karty bezprzewodowej 802.11 b/g, IEEE 1394, PCI Express Card. PCMCIA Type II, 4 portami USB i czytnikiem kart pamięci 5-in-1, a także gniazdem telewizyjnym, SPDIF, Video-in/out, D-Video out i gniazdem monitorowym.

Notebook będzie dostępny do nabycia w połowie kwietnia w cenie 10 tys. złotych brutto. Będzie sprzedawany z oprogramowaniem Microsoft OneNote, Intervideo WinDVD, WinDVD Creator 2 Platinum, Sonic RecordNow!, Norton Internet Security 2004 (z bezpłatną 90-dniową aktualizacją) i ConfigFree. Objęty jest 2-letnią gwarancją.

Warto przypomnieć, iż kilka dni temu miała miejsce premiera rynkowa stacjonarnego odtwarzacza HD DVD, również firmy Toshiba, HD-XA1.

Więcej informacji: Toshiba

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200