Notebook pełen zabezpieczeń

Polski oddział Maxdata wprowadził pakiet usług gwarantujących bezpieczeństwo notebooków.

Polski oddział Maxdata wprowadził pakiet usług gwarantujących bezpieczeństwo notebooków.

Możliwość kradzieży sprzętu i zwiększona podatność na uszkodzenia oraz utratę danych to główne problemy hamujące popularyzację komputerów przenośnych, które z natury są bardziej podatne na takie zagrożenia. Stąd też pomysł przedstawicieli Maxdaty wprowadzenia do oferty notebooków razem z pakietem rozwiązań i usług, które mają zmniejszać obawy użytkowników. W jego skład wchodzi ubezpieczenie (oferowane przez Allianz), oprogramowanie szyfrujące (firmy G-Data Software) i system automatycznego tworzenia kopii bezpieczeństwa (Novell).

"Zintegrowana oferta - w dodatku nie zwiększająca kosztów zakupu sprzętu - może być atrakcyjna dla odbiorców, którzy nie chcą samodzielnie zawierać dodatkowych umów, czy kupować dodatkowego oprogramowania" - przekonują przedstawiciele polskiego oddziału Maxdaty. "Wartość rynkowa dodatkowego pakietu ubezpieczenia, oprogramowania i usług sięga 1200 zł w wypadku profesjonalnych modeli komputerów przenośnych" - dodają.

Roczne ubezpieczenie w Allianz dołączone do notebooków Maxdata wymaga tylko zarejestrowania się użytkownika w tej firmie ubezpieczeniowej. Obejmuje ono ubezpieczenie od kradzieży i wypadków losowych, a w wypadku notebooków serii PRO, również uszkodzenia mechaniczne. Dotąd ubezpieczenie komputerów przenośnych było możliwe jedynie w ramach innych umów dotyczących np. ogólnego ubezpieczenia firmy.

Z kolei oprogramowanie G-Data TopSecret umożliwia zaawansowane szyfrowanie danych na dysku i przesyłanej poczty elektronicznej, a także zawiera mechanizmy bezpiecznego, nieodwracalnego kasowania informacji zapisanych w komputerze. Natomiast Novell iFolder to usługa umożliwiająca automatyczne tworzenie kopii bezpieczeństwa danych na specjalnym, udostępnionym do tego celu serwerze internetowym (użytkownik uzyskuje 500 MB lub 1 GB przestrzeni dyskowej). Proces backupu może być inicjowany automatycznie, gdy notebook uzyska połączenie z Internetem.

Niefrasobliwość użytkowników

Według firmy analitycznej Strategic Research, jedynie 4% użytkowników sprzętu przenośnego korzysta z usług i aplikacji zabezpieczających przed utratą danych i stratami finansowymi w wypadku kradzieży notebooka. Wynika to przede wszystkim z tego, że zakup usług lub instalacja dodatkowego oprogramowania wymaga poniesienia dodatkowych kosztów.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200