Norton AntiVirus 2000 zapewnia ochronę poczty elektronicznej

Symantec poinformował o wprowadzeniu do oferty nowej wersji programu antywirusowego Norton AntiVirus 2000 wyposażonej w zaawansowane funkcje ochrony przed wirusami w poczcie elektronicznej i plikach pobieranych z Internetu.

Symantec poinformował o wprowadzeniu do oferty nowej wersji programu antywirusowego Norton AntiVirus 2000 wyposażonej w zaawansowane funkcje ochrony przed wirusami w poczcie elektronicznej i plikach pobieranych z Internetu.

Program skanuje pliki pobrane z sieci oraz załączniki poczty elektronicznej, pochodzącej z aplikacji wykorzystujących protokół POP3, takich jak Microsoft Outlook i Outlook Express, Eudora Pro/Lite firmy Qualcomm oraz Netscape Messenger and Mail. Jednym z powodów opracowania takiej wersji były występujące w ostatnim czasie ataki wirusów, takich jak Melissa, rozprzestrzeniających się za pośrednictwem poczty elektronicznej.

Norton AntiVirus 2000 poszukuje tzw. koni trojańskich oraz programów typu Back Orifice lub Natbus, które mogą być wykorzystane do kradzieży haseł oraz niszczenia danych. Analizuje on również kod ActiveX i aplety Java pod kątem zawartych w nich ewentualnych kodów niszczących (np. kasujących dane na dysku twardym) i blokuje je. Innym powszechnym zagrożeniem wykrywanym przez nową wersję programu są skompresowane zainfekowane pliki znajdujące się w innym spakowanym pliku. Usunięte mogą być wirusy nawet w plikach skompresowanych wielostopniowo.

Program wyposażono w nowy graficzny interfejs użytkownika, mający lepiej prezentować alarmy antywirusowe i możliwe przeciwdziałania. Pojawiła się też nowa funkcja o nazwie LiveAdvisor, wyświetlająca na monitorze informacje o nowych wirusach. Zmienione również narzędzie odpowiedzialne za wykrywanie różnych rodzin wirusów. Może ono skanować wirusy w poszukiwaniu zabezpieczeń przed programami antywirusowymi. Dotychczas administratorzy sieci mogli jedynie uaktualniać ten plik wraz z pojawieniem się nowego wirusa. Obecnie nowy wirus nie będzie wymagał dokonywania większych zmian w metodologii skanowania ani jej uaktualniania.

Norton AntiVirus 2000 został przetestowany na systemie Windows 98 i jest zgodny z Windows 2000. Program kosztuje ok. 40 USD (20 USD - uaktualnienie) i jest dostępny w Internecie pod adresemhttp://www.symantec.com. Na polskim rynku produkt w oryginalnej wersji pojawi się pod koniec września br. Wersja polska będzie gotowa z początkiem przyszłego roku.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200