Nortel przejmuje Xros i usamodzielnia dział Netgear

Technologia przejmowanej firmy zostanie wykorzystana w nowej ofercie sieci optycznych Nortela.

Nortel Networks zamierza przejąć firmę Xros, kalifornijskiego producenta sieciowych przełączników optycznych. Wartość transakcji, która ma być zrealizowana w formie wymiany akcji, szacowana jest na 3,25 mld USD

Stosowana przez Xros krzemowa technologia lustrzana zostanie połączona z technologią Qtera Ultra. Przełączniki firmy zapewniają standardową przepustowość 10 Gb/s oraz są przystosowane do transmisji danych w nowej generacji sieci optycznych, gdzie transfer realizowany będzie z szybkością 40 i 80 Gb/s. Pierwsze sieci wykorzystujące takie możliwości mają pojawić się w ofercie Nortela już w przyszłym roku.

Ponadto Nortel zamierza usamodzielnić dział Netgear, specjalizujący się w producji routerów, przełączników i koncentratorów przeznaczonych na rynek małych firm i użytkowników indywidualnych (SOHO).

Netgear, który został przejęty przez Nortela od Bay Networks w 1998 r., zostanie przekształcony w samodzielne przedsiębiorstwo.

Nowo powstała firma ma zostać pod koniec tego roku wprowadzona na giełdę, a działalność rozpocznie dofinansowana kwotą 15 mln USD pochodzącą od Peguot Capital Management. Zdaniem analityków, wydzielona firma będzie musiała sprostać silnej konkurencji, ponieważ na tym samym rynku działa już 3Com, która ma ugruntowaną markę.

***

Nortel przewiduje znaczny wzrost zapotrzebowania na rozwiązania sieci optycznych

Nortel Networks za 3,25 mld USD kupuje Qtera

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200