Nokia zwalnia, RIM ogranicza produkcję

Do końca 2013 r. pracę stracić ma nawet 10 tys. pracowników Nokii. Zamknięte zostaną oddziały w Niemczech i Kanadzie oraz zakład montażowy w fińskim Salo. Redukcje zatrudnienia i ograniczenie liczby oddziałów mają do końca 2013 r. przynieść oszczędności na poziomie 1,6 mld euro. Z początkiem lipca br. nastąpią zmiany na stanowiskach wiceprezesów odpowiedzialnych za działalność operacyjną, rozwój oferty telefonów komórkowych oraz sprzedaż i marketing.

Przedstawiciele fińskiego producenta potwierdzili zamiar sprzedaży marki Vertu. Transakcja ma pozwolić na zmniejszenie kosztów operacyjnych koncernu. Nie bez znaczenia będą wpływy z transakcji, której wartość szacowana jest na ok. 200 mln euro.

Nokia zamierza inwestować w rozwój funkcjonalności telefonów. Zapowiadane jest zwiększenie środków na prace związane z rozwojem oferty urządzeń opartych na systemie Windows Phone. Mimo planowanych cięć władze koncernu zapowiadają chęć przejęcia zespołu i praw do technologii szwedzkiej firmy Scalado. Spółka specjalizuje się w rozwiązaniach związanych z przetwarzaniem obrazu. Rozwiązania szwedzkiej firmy mają pozwolić na zwiększenie atrakcyjności oferty telefonów marki Nokia.

Fiński koncern boryka się ze spadkiem sprzedaży zarówno w segmencie prostych telefonów komórkowych, jak i urządzeń opartych na systemie Symbian. Z kolei sprzedaż telefonów z Windows Phone rośnie wolniej niż zakładano. Przy przychodach na poziomie 7,4 mld euro Nokia zakończyła pierwszy kwartał br. stratą 929 mln euro. W analogicznym okresie 2011 r. fiński koncern osiągnął przychody większe niemal o 33%. Wypracowany zysk netto wyniósł 344 mln euro.

Oszczędności wprowadza Research In Motion, który ogranicza produkcję. RIM kończy współpracę z kanadyjską firmą Celestica, która na zlecenie produkowała bardziej zaawansowane telefony - Bold 9900 i Curve 8520. Ma to pozwolić na uporządkowanie działalności operacyjnej i ograniczenie kosztów. Jest też wynikiem spadającej sprzedaży urządzeń kanadyjskiego koncernu. Ostatnie urządzenia BlackBerry zejdą z linii produkcyjnych Celestica za sześć miesięcy.

Według analityków IDC, pod koniec marca br. Research In Motion kontrolował tylko 6,4% rynku zaawansowanych telefonów komórkowych (14% rok wcześniej). Spadki sprzedaży odbijają się na wynikach finansowych. Obroty za ostatni kwartał były o 19% niższe niż przed rokiem.


TOP 200