Nokia zakończyła rok finansowy znacznym wzrostem obrotów

Analitycy fińskiego producenta szacują, że w I połowie roku 2002 zostanie złamana bariera 1 mld abonentów sieci komórkowych na świecie.

Nokia zakończyła IV kwartał i cały rok finansowy 2000. Przychody firmy w ostatnim kwartale wyniosły 9,28 mld euro (6,37 mld euro rok wcześniej), a więc wzrosły o ponad 45%. Zysk netto w tym czasie zwiększył się o 41% i wyniósł 1,2 mld euro (853 mln euro).

W całym roku sprzedaż firmy osiągnęła wartość 30,38 mld euro, co oznacza wzrost w stosunku do roku ubiegłego o 54% (19,77 mld euro). Zysk netto wzrósł natomiast o 53% i wyniósł 3,94 mld euro (2,58 mld euro).

Zobacz również:

  • Indie znoszą zakaz wykorzystywania kart operatora MasterCard
  • Sytuacja makroekonomiczna nie wpływa na Apple
  • Oracle tnie koszty i zwalnia pracowników?

Pomimo uzyskania tak dobrych wyników w minionym roku, liderowi rynku komórkowego nie uda się chyba uniknąć efektów ogólnego spadku sprzedaży na rynku. Przedstawiciele firmy szacują, że wzrost w I kwartale powinien wynieść w granicach 25-30%, ale prawdopodobnie spadnie przychód na jedną jej akcję. "Nie jesteśmy odporni na spowolnienie rynku, jednak będziemy się przed tym bronić" - powiedział podczas konferencji prasowej Jorma Ollila, prezes i dyrektor wykonawczy.

Fiński producent lekko skorygował też swoje szacunki dotyczące rynku komórkowego. Jej zdaniem w obecnym roku zostanie sprzedanych 500-550 mln telefonów, czyli o 25-35% więcej niż w roku 2000, gdy sprzedano ich ok. 405 mln. Wcześniej Nokia szacowała, że rynek ten wchłonie na pewno 550 mln telefonów.

Wzrost sprzedaży ma nastąpić w drugiej połowie br. Ponadto analitycy firmy przewidują, że w I połowie roku 2002 zostanie złamana bariera 1 mld abonentów sieci komórkowych na świecie. Pod koniec minionego roku liczba ta wynosiła ok. 715 mln, co oznacza, że telefony komórkowe wykorzystuje ok. 12% ludzkiej populacji.

Tymczasem Nokia sprzedała w minionym roku ponad 128 mln telefonów, czyli o 64% więcej niż w roku 1999 (78,5 mln sztuk). Największy wzrost sprzedaży odnotowała w Europie, gdzie zwiększyła się ona o ponad 50%, w obu Amerykach była większa o 45%, natomiast w regionie Azji i Pacyfiku wzrosła o 35%.

***

Ericsson przekazuje całą produkcję telefonów komórkowych w outsourcing

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200