Nokia wprowadza firewall dla małych i średnich firm

Nokia wprowadziła na polski rynek najnowszy firewall - Nokia IP110. Jest to najmniejszy z oferowanych przez firmę sprzętowych firewalli, który w Polsce sprzedaje krakowski dystrybutor . Urządzenie uzupełnia dostępne już od pół roku rozwiązania Nokia IP330, IP440 i IP650 (opisywane w CW 36/2000).

Najnowszy produkt Nokii jest przeznaczony dla firm, w których działa nie więcej niż 50 komputerów. Podobnie jak bardziej rozbudowane wersje, urządzenie pełni potrójną rolę, działając jako router, serwer firewall i serwer VPN. Produkt standardowo jest wyposażony w licencjonowane od firmy Check Point oprogramowanie FireWall-1 i VPN-1, najpopularniejsze obecnie rozwiązanie do zabezpieczania sieci korporacyjnych. Transmisja na łączach obsługiwanych przez IP110 może więc być zaszyfrowana, co jest szczególnie istotne w przypadku łączności międzyoddziałowej za pośrednictwem sieci publicznych.

Nokia IP110 może obsłużyć kilka sieci wewnętrznych, oddzielonych firewallem za pośrednictwem 3 wbudowanych portów 10/100 Mb/s. W przeciwieństwie do bardziej zaawansowanych modeli IP330, IP440 i IP650 nie oferuje jednak gniazda na moduły rozszerzeń, lecz wyposażona jest w port szeregowy, umożliwiający podłączenie zewnętrznego modemu. Drugi z portów szeregowych służy do bezpośredniego zarządzania pracą urządzenia.

Administracja może być wykonywana w sesji Telnet z wykorzystaniem SSH lub też za pośrednictwem przeglądarki WWW. Za realizację drugiego z tych interfejsów odpowiadają wbudowany w urządzenie serwer WWW i specjalna działająca na nim aplikacja Nokia Voyager.

Urządzenie jest dostarczane w wersji wolno stojącej, umożliwiającej zarówno instalację na ścianie, jak i w obudowie przeznaczonej do montażu w szafie przemysłowej. Standardowo jest oferowane z pamięcią 64 MB i kosztuje 2745 USD.


TOP 200