Nokia rządzi w Symbianie

Dzięki przejęciu od spółki Psion 31,1 proc. udziałów w Symbianie, fiński producent uzyska kontrolę nad konsorcjum zajmującym się rozwojem systemu operacyjnego dla terminali smartphone.

Nokia rządzi w Symbianie

Udziałowcy konsorcjum Symbian

Nokia najpierw zapłaci za przejmowane udziały ok. 172,4 mln USD, a następnie przez dwa lata będzie płacić po ok. 1,5 USD od każdego sprzedanego urządzenia z systemem Symbian. W ten sposób fiński producent powiększa swój udział w konsorcjum z 32,2 proc. do 63,3 proc. Według szacunków Psiona, w 2004 zostanie sprzedane ok. 18,7 mln terminali z systemem operacyjnym Symbian, w 2005 zaś ok. 31,5 mln sztuk. Oznacza to, że wartość transakcji pomiędzy spółkami w ciągu dwóch lat wzrośnie do ok. 252,3 mln USD.

W skład konsorcjum Symbian wchodzą ponadto Panasonic, Samsung Electronics, Siemens, Ericsson oraz Sony Ericsson. W minionym roku sprzedano, według różnych szacunków, od 510 do ponad 533 mln aparatów. Zdaniem analityków z Zelos Group, Symbian będzie za kilka lat obok Linuksa dominującą platformą mobilnych terminali, których ilość w 2008 r. sięgnie 290 mln sztuk.

Zobacz również:

  • Nokia rozszerza produkcję w USA

Spekulacje na temat zamiarów Nokii pojawiły się w połowie listopada ub.r. Jak informowaliśmy wcześniej, swoje 19 proc. udziałów odsprzedała Motorola, która zdecydowała się na wykorzystanie w swoich aparatach platform WindowsMobile oraz Linux.

Nokia w ubiegłym roku sprzedała ok 5,5 mln urządzeń klasy smartphone (udział w rynku rzędu 56,9 proc.) pozostając niezagrożonym liderem segmentu. Miniony rok spółka zamknęła przychodami w wysokości 29,5 mld euro, z czego sprzedaż samych telefonów przyniosła 23,6 mld euro. Zysk netto Nokii wyniósł 3,6 mld euro. Spółka sprzedała w 2003 r. 179,3 mln aparatów (38 proc. rynku), o 18 proc. więcej niż rok temu.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200