Nokia rozszerza produkcję w USA

Wszystko wskazuje na to, że Nokia stanie się pierwszym znaczącym dostawcą sprzętu używanego do budowania sieci telekomunikacyjnych, który będzie produkować w USA szerokopasmowe moduły optyczne wspierające pracę sieci światłowodowych.

Grafika: Nokia

Zakład produkujący takie moduły ma powstać w Santa Clara w Kalifornii. Nokia przewiduje, że jego budowa zakończy się w przyszłym roku. To inwestycja realizowana wspólnie z firmą Fabrinet, wykorzystująca pieniądze pozyskane w ramach federalnego programu BEAD (Broadband Equity, Access and Deployment).

Nokia będzie produkować w Santa Clara moduły optyczne, a przedsięwzięcie to stworzy wiele dodatkowych miejsc pracy wymagających znajomości zaawansowanych technologii. Inwestycja jest częścią szerszego planu firmy Nokia, która wcześniej podjęła decyzje podjęciu w USA produkcji elektroniki obsługującej szerokopasmowe sieci światłowodowe. Zakład taki powstaje w stanie Wisconsin.

Zobacz również:

  • Snowflake Polska świętuje trzecie urodziny
  • Nokia i Apple podpisały umowę regulującą kwestię licencji
  • Inwestycja Intela w Polsce wkracza w nowy etap

Administracja USA stawia na rozwój sieci optycznych i wyasygnowała na ten cel 42 mld dolarów, które będą wydatkowane w ramach wspomnianego wcześniej programu BEAD. Pieniądze te zostaną przyznane wielu stanom USA na budowę infrastruktury zapewniającej ich mieszkańcom oraz firmom szybki dostęp do internetu. Największym beneficjantem będzie Teksas, który otrzyma 3,3 mld dolarów, Kalifornia zaś 1,8 mld dolarów, chociaż każdy z pozostałych 48 stanów również dostanie znaczące wsparcie.

Produkując moduły optyczne w Stanach Zjednoczonych, Nokia znacząco rozszerzy listę produktów i rozwiązań do wdrażania sieci z budowanych z wykorzystaniem funduszy BEAD. Ważne w tym wszystkim jest to, że inwestycje realizowane w ramach tego funduszu muszą korzystać ze sprzętu wyprodukowanego w USA, a Nokia decydując się na taki krok, spełnia ten warunek.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200