Nokia przygotowuje się do premiery przeglądarki WAP

Nokia zapowiedziała, że we wrześniu br. zaprezentuje telefon wyposażony w przeglądarkę zgodną z protokołem WAP (Wireless Application Protocol) w wersji 1.1.

Nokia zapowiedziała, że we wrześniu br. zaprezentuje telefon wyposażony w przeglądarkę zgodną z protokołem WAP (Wireless Application Protocol) w wersji 1.1.

Przeglądarka ma umożliwić użytkownikom urządzeń naręcznych oraz telefonów komórkowych przeglądanie stron internetowych, przygotowanych w języku WML (Wireless Markup Language), lub korzystanie z interaktywnych serwisów oferowanych przez operatorów sieci bezprzewodowych. Operatorzy usług bezprzewodowych działający w Europie zapowiedzieli już nowe usługi, czekają jednak z ich uruchomieniem do czasu, gdy na rynku pojawią się pierwsze telefony WAP.

Przeglądarka firmy Nokia będzie bezpośrednio konkurować z dostępnymi już na rynku przeglądarkami WAP, oferowanymi przez Phone.com, oraz rozwiązaniem wprowadzanym przez Microsoft.

Technologię WAP stworzono, aby zapewnić standardową platformę umożliwiającą tworzenie stron internetowych, przeznaczonych do odczytywania w urządzeniach wyposażonych w małe wyświetlacze, znacznie mniejszą niż standardowy komputer PC pojemność pamięci oraz zapewniających jedynie wolną transmisję danych.

Specjaliści oceniają, że rynek urządzeń zgodnych z WAP zacznie się gwałtownie rozwijać wraz z wprowadzeniem na rynek komercyjnych produktów. Pierwsze telefony komórkowe obsługujące nowy protokół będą dostępne w Europie pod koniec tego roku. Strategy Analytics, brytyjska firma zajmująca się badaniem rynku, przewiduje, że do roku 2003 w Stanach Zjednoczonych i Europie Zachodniej zostanie sprzedanych 525 mln urządzeń zgodnych z WAP.


TOP 200