Nokia poza pierwszą 5 producentów smartfonów

W trzecim kwartale bieżącego roku na całym świecie sprzedano w sumie 179,7 mln smartfonów, czyli o 45,3% więcej, niż w analogicznym okresie ubiegłego roku - wynika z raportu przedstawionego przez IDC. Największą popularnością cieszyły się urządzenia produkowane przez Samsunga i Apple - słabo radziła sobie za to Nokia, która w trzecim kwartale wypadła z pierwszej piątki największych producentów smartfonów.

Zdaniem analityków IDC, odejście Nokii od Symbiana na rzecz Windows Phone dało konkurentom okazję do odebrania fińskiej firmie części kontrolowanego przez nią rynku smartfonów. "Ten segment jest jednak wysoce zróżnicowany - jednocześnie popularnych może być wiele bardzo różnych systemów operacyjnych" - napisano w raporcie.

Samsung w trzecim kwartale 2012 r. kontrolował 31,3% rynku smarfonów - czyli o blisko 10% więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Ten wzrost był możliwy głównie za sprawą świetnie przyjętego modelu Galaxy S III - nowoczesnego, doskonale wyposażonego smartfona pozycjonowanego na bezpośredniego konkurenta iPhone’a Apple. Ale koreański producent nie skupia się wyłącznie na urządzeniach z Androidem - Samsung zapowiedział już nową linię smartfonów pracujących pod kontrolą Windows Phone 8.

Zobacz również:

  • Nokia rozszerza produkcję w USA
  • Nokia i Apple podpisały umowę regulującą kwestię licencji
  • Google łata 50 luk systemu Android

Swój udział w rynku zwiększył również Apple - do 15% (z 13,8% w roku ubiegłym). Warto odnotować, że firma wprowadziła przed kilkoma tygodniami do oferty najnowszy model iPhone’a - nr 5 - który sprzedaje się znakomicie i niewątpliwie pozytywnie wpłynie na wyniki Apple za Q4 2012.

Dodajmy, że swój raport nt. rynku urządzeń mobilnych opublikowała również firma Strategy Analytics - jej analitycy udział Samsunga w segmencie smartfonów w trzecim kwartale szacują na 35,2%, zaś Apple’a - na 16,6%.

Pierwszą piątkę największych producentów smartfonów uzupełniają firmy Research In Motion, ZTE oraz HTC. Warto odnotować świetny wynik ZTE, który dzięki serii trafnych decyzji biznesowych (m.in. ofensywie w krajach rozwijających się oraz odpowiedniemu zdywersyfikowaniu oferty) zdołał "przeskoczyć" na liście HTC.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200