Nokia poprowadzi ważny projekt 6G

Fińska firma idzie za ciosem i po wygraniu przetargu na rozbudowę norweskiej infrastruktury obsługującej sieci 5G, może się obecnie pochwalić kolejnym sukcesem. Tym razem Nokia poinformowała, że będzie pilotować duży projekt badawczy noszący nazwę 6G-ANNA, który będzie realizowany w Niemczech.

Projekt jest wspierany przez rząd niemiecki (a konkretnie przez Bundesministerium für Bildung und Forschung, czyli przez Federalne Ministerstwo Edukacji i Badań Naukowych), który wyłoży na ten cel w ciągu najbliższych trzech lat kwotę prawie 40 mln euro.

Nokia we współpracy z trzydziestoma partnerami będzie budować w ramach projektu eksperymentalne sieci telekomunikacyjne wykorzystujące bezprzewodową technologię 6G i następnie testować je, chcąc w ten sposób sprawdzić czy rozwiązania tego typu mają rację bytu i spełniają pokładane w nich nadzieje.

Zobacz również:

  • Trwają prace nad komputerami symulującymi działanie ludzkiego mózgu
  • Nokia rozszerza produkcję w USA
  • 5G - rozwój jeszcze przed nami, 6G - tuż tuż, za rogiem

Testując takie rozwiązanie, Nokia chce skoncentrować swoją uwagą na trzech kluczowych obszarach: systemach zapewniających dostęp do sieci 6G, możliwości automatyzacji całej infrastruktury 6G oraz na narzędziach, które pozwolą nią zarządzać. Wiadomo też, że w ramach projektu będą prowadzone badania dotyczące tak ważnego zagadnienia, jak cyfrowy twinning.

Ponadto Nokia będzie współpracować z niemieckimi firmami wspierającymi cały ekosystemem sieci komórkowych działających w tym kraju, jak również ośrodkami akademickimi i placówkami naukowymi. Projekt 6G-ANNA ma na też celu interakcję z innymi głównymi flagowymi projektami 6G prowadzonymi w USA oraz w innych krajach europejskich.

Analitycy twierdzą, że obecnie jest jeszcze zbyt wcześnie na to, aby można pokusić się o nakreślenie choćby w przybliżeniu ostatecznej wersji standardu 6G. Jednak takie inicjatywy jak 6G-ANNA przybliżają nas do takiego momentu, dlatego są bardzo ważne.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200