Nokia ostrzega przed przegrzewającymi się bateriami

Przedstawiciele firmy Nokia poinformowali o uruchomieniu programu wymiany baterii montowanych w jej telefonach komórkowych. Dotyczy on 46 mln akumulatorów, które, jak się właśnie okazało, mogą się przegrzewać podczas ładowania.

Wadliwe baterie zostały wyprodukowane przez japoński koncern Matsushita Battery - chodzi o model BL-5C. Nokia informuje, że były one montowane w telefonach ze wszystkich segmentów - zarówno w podstawowych modelach z serii 1100, jak i w najdroższych urządzeniach - np. N91 czy E60.

Przedstawiciele Nokii informują, że w pewnych, wyjątkowo rzadkich, sytuacjach podczas ładowania tych baterii może dojść do zwarcia, które spowoduje rozgrzanie się ich do wysokiej temperatury. Jak dotąd do koncernu dotarło ok. 100 zgłoszeń o takich problemach - aczkolwiek firma zastrzega, że w żadnym incydencie nikt nie ucierpiał.

Firma przygotowała specjalną stronę internetową, na której można znaleźć informacje o tym, jak poprawnie zidentyfikować wadliwe baterie. Umieszczono również na niej formularz umożliwiający zamówienie nowego akumulatora.

Nokia zastrzega, że nie wszystkie baterie typu BL-5C są wadliwe - problem dotyczy jedynie 46 mln wyprodukowanych przez Matshushitę pomiędzy grudniem 2005 r. i listopadem 2006 r. Łącznie Nokia zamówiła dotąd u różnych dostawców ponad 300 mln baterii BL-5C.

Oczywiście, wszystkie wadliwe akumulatory zostaną wymienione nieodpłatnie.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200