Nokia kończy z nazwą Symbian

Kolejna wersja stworzonego przez fiński koncern systemu operacyjnego będzie nosić nazwę Nokia Belle. Zdaniem analityków zmiana w nazewnictwie ma pozwolić m.in. na lepsze wykorzystanie wartości marki Nokia na rynku konsumenckim.

Wedle wcześniejszych zapowiedzi zmiany wprowadzone w kolejnej wersji środowiska operacyjnego Symbian Belle będą koncentrować się przede wszystkim na rozszerzeniu możliwości interfejsu obsług oraz usprawnieniach wydajnościowych. Oprogramowanie ma również zostać rozszerzone o pakiet aplikacji biurowych koncernu Microsoft. Obecnie wiadomo już, że oprogramowanie będzie dostępne pod nazwą Nokia Belle. Według analityków rezygnacja z nazwy Symbian ma przyczynić się do zwiększenia sprzedaży mniej rozbudowanych urządzeń Nokii. "Zapowiedziana zmiana w nazewnictwie pozwala sądzić, że zdaniem władz fińskiego koncernu marka Nokia jest silniejsza od marki Symbian na rynku konsumenckim" - twierdzi Ben Wood, dyrektor ds. badań w firmie CCS Insight.

W kwietniu 2011 roku przedstawiciele koncernu Nokia oficjalnie potwierdzili zamiar nawiązania strategicznej współpracy z koncernem Microsoft. Na mocy zawartego porozumienia kolejne generacje bardziej zaawansowanych telefonów komórkowych fińskiego producenta będą bazować na środowisku Windows Phone. Nokia ma również współpracować z firmą Microsoft m.in. na rozwojem wyspecjalizowanego oprogramowania dla urządzeń przenośnych. W połowie roku przedstawiciele fińskiego koncernu zapewniali jednak, że niezależnie od zacieśnienia współpracy z gigantem z Redmond rozwijane będą m.in. środowiska Symbian i MeeGo. Jednocześnie, w ramach prowadzonej restrukturyzacji, odpowiedzialność za rozwój oprogramowania Symbian zlecono firmie Accenture. Zgodnie z ujawnionymi informacjami zespół Accenture będzie również zaangażowany w rozwój oprogramowania Nokii dla środowiska Windows Phone. Do firmy Accenture przejść miało także ok. 3 tys. pracowników fińskiego koncernu.

Zobacz również:

  • Nokia rozszerza produkcję w USA
  • Były programista Microsoftu: wydajność Windows 11 jest "komicznie zła" nawet na potężnym PC

Zdaniem analityków środowisko Symbian będzie odgrywać istotną rolę w działalności fińskiego koncernu przynajmniej do czasu rozszerzenia oferty urządzeń bazujących na platformie Windows Phone. Z wcześniejszych zapowiedzi wynika również, że środowisko Symbian ma być nadal wykorzystywane w niższych liniach produktowych fińskiego koncernu. Eksperci wskazują jednak na spadek sprzedaży urządzeń wykorzystujących środowisko Symbian. Z szacunków firmy Gartner wynika, że w trzecim kwartale br. na świecie nabywców znalazło ok. 19,5 mln telefonów komórkowych bazujących na tej platformie. Oznacza to, że środowisko Symbian wykorzystuje tylko jedno na sześć sprzedanych w tym okresie urządzeń klasy smartphone. Dla porównania rok wcześniej udział rynkowy telefonów wykorzystujących platformę Symbian szacowano na niecałe 34 proc. Analitycy podkreślają jednak, że mimo spadku udziału rynkowego system Symbian pozostaje drugim najpopularniejszym systemem operacyjnym dla telefonów komórkowych po środowisku Google Android. Według ekspertów firmy Gartner urządzenia wykorzystujące platformę Symbian cieszą się szczególną popularnością w regionie Europy Wschodniej oraz w krajach Środkowego Wschodu.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200