Nokia i SK Telecom twórcami zwirtualizowanej sieci mobilnej kolejne generacji

Nokia Solutions and Networks (NSN) i koreańska firma telekomunikacyjna SK Telecom opracowały wspólnie platformę pozwalającą wirtualizować rdzenie operatorskich sieci mobilnych, co znakomicie upraszcza zadanie wdrażania w takich środowiskach nowych usług. Oznacza to jedno – wirtualizacja i technologie chmurowe wkroczą do sieci mobilnych równie szybko, jak to miało miejsce w przypadku centrów danych.

Opracowana przez NSN i SK Telecom platforma bazuje w dużej części na technologii NFV (Network Functions Virtualization), która wprowadza wirtualizację do sieci mobilnych. W sieci mobilnej wykorzystującej tę technologię każdy jej element ma postać wyspecjalizowanego oprogramowania (najczęściej jest to wirtualna maszyna) lub części chmurowego środowiska obliczeniowego. Tworzenie nowych usług w takim środowiska zajmuje dużo mniej czasu i wysiłku niż w przypadku sieci mobilnych opartych na tradycyjnych technologiach.

Zaprojektowana przez obie firmy platforma ma postać zwirtualizowanej sieci pakietowej EPC (Evolved Packet Core), przystosowanej do świadczenia usług mobilnym urządzeniom, przede wszystkim smartfonom. Technologią NFV interesują się dzisiaj właściwie wszyscy liczący się na świecie operatorzy telekomunikacyjni. Dość powiedzieć, że w zeszłym roku 13 takich firm (w tym tak znane jak Verizon, China Mobile i Deutsche Telekom) usiadły wspólnie do stołu i opracowały dokument przewodni (White Paper) wyznaczający kierunki rozwoju tej technologii. Jest on ogólnie dostępny pod adresem http://portal.etsi.org/NFV/NFV_White_Paper.pdf.

Zobacz również:

  • Nokia rozszerza produkcję w USA
W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200