Nokia chce odzyskać smartfon N8 i prosi władze Rosji o pomoc

Koncern Nokia zwrócił się do rosyjskich władz o pomoc w odzyskaniu egzemplarza smartfona N8, który wg firmy znajduje się w posiadaniu rosyjskiego blogera. Eldar Murtazin miał go zdobyć bez zgody Nokii - przekonuje producent.

W oficjalnym firmowym blogu Nokii pojawiło się oświadczenie informujące o zamiarach Nokii wobec Eldara Murtazina.

Warto zaznaczyć, że ów bloger w kwietniu 2010 r. opisał smartfon Nokia N8 i opublikował jego zdjęcia. Nie podał, w jaki sposób wszedł w posiadanie urządzenia - model ten, chociaż już oficjalnie zaprezentowany, do sprzedaży jeszcze nie trafił. Ma to nastąpić w trzecim kwartale br.

Problemy komunikacyjne?

Fiński koncern utrzymuje, że formalnie zwrócił się do Rosjanina z prośbą o zwrot urządzenia, jednak nie otrzymał odpowiedzi. Z kolei Murtazin twierdzi, że istotnie otrzymał list, ale Nokia nie sprecyzowała w nim, o jaką "własność firmową" chodzi. Zwrócił na to uwagę w przesłanej do koncernu odpowiedzi, ale - jak pisze - nie doczekał się reakcji.

Finowie podkreślają, że decyzja o zwróceniu się do rosyjskich władz o pomoc w odzyskaniu sprzętu nie jest w żadnym razie związana z działalnością blogerską Murtazina, który wyrażał się krytycznie o produktach Nokii. "Pozostawiamy władzom decyzję co do najbardziej odpowiedniej metody postępowania w tej sprawie" - czytamy na stronie koncernu.

Murtazin jest redaktorem bloga Mobile Review oraz - jak wskazuje opis na jego profilu w serwisie Twitter - konsultantem współpracującym z czołowymi markami produkującymi telefony.

To właśnie martwi Nokię: "Kwestią otwartą pozostaje, czy Murtazin działał w charakterze blogera, czy konsultanta dostarczającego klientom informacje".

Nokia N8 jak iPhone 4

Zamieszanie wokół utraconego przez Nokię smartfona przypomina sytuację sprzed trzech miesięcy, kiedy to prototyp iPhone'a 4 trafił w ręce redakcji bloga Gizmodo, która rzecz jasna szczegółowo go opisała. Apple zgłosiło wówczas kradzież urządzenia, doszło też nawet do policyjnej rewizji w mieszkaniu redaktora Gizmodo.

Nokia N8 nadchodzi

Smartfon N8 to pierwsze urządzenie Nokii pracujące pod kontrolą najnowszej wersji systemu operacyjnego Symbian^3. Będzie oferować m.in. ułatwienia w korzystaniu z serwisów społecznościowych i aparat z matrycą 12 megapikseli z optyką firmy Carl Zeiss.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200