NoSQL wypiera staroświeckie bazy danych

Relacyjne bazy danych zapewne nie znikną - w każdym razie nie w najbliższym czasie - ale najlepsze dni raczej już mają za sobą.

Dobrze znane relacyjne bazy danych (RDBMS) powoli ustępują miejsca technologiom lepiej przystosowanym do nowych struktur danych i sprzętu. Transakcje finansowe zapewne wciąż będą obsługiwane przez bazy relacyjne takich firm jak IBM, Microsoft czy Oracle i producenci ci zapewne nadal będą dominować na tym rynku. Jednak wydaje się, że przyszłość baz danych to NoSQL i technologie Big Data takie jak Hadoop czy MapReduce.

Zdaniem Robina Bloora, głównego analityka Bloor Group, architektura relacyjnych baz danych jest przestarzała i zdecydowanie wymaga renowacji. Bazy były pisane na stare jednoprocesorowe platformy i duże ilości przestrzeni dyskowej i nie najlepiej się sprawdzają przy wieloprocesorowych maszynach i szybkich dyskach SSD. "To jest jak przesiadka z pociągu do samolotu" - dodaje Bloor. O zestarzeniu się technologii RDBMS mówi też Jill McRae, architekt learningu dla systemów BI, przywołując statystyki pokazujące jak niewielki procent światowych danych jest przetwarzanych w relacyjnych bazach danych.

Zobacz również:

  • Efekt synergii zmienia zasady pracy z danymi

Rozkwit NoSQL i "NewSQL"

McRae uważa, że wraz ze wzrostem popularnosci NoSQL zmienia się pojęcie danych. Typy takie jak Integer, liczby zmiennoprzecinkowe czy ciągi znaków to za mało - porcją danych powinien być cały dokument. Zdaniem McRae'a administratorzy baz danych boją się NoSQL, bo tracą kontrolę nad swoją dziedziną.

polecamy: Bezpieczeństwo baz danych

Współautor bazy MongoDB NoSQL, Dwight Merriman wśród zalet NOSQL (prócz nierelacyjności) widzi to, że są one skalowane horyzontalnie, rozproszone a do tego open source. Mogą być magazynem danych dla serwerów aplikacji webowych, systemów CMS, strukturyzowanych dzienników zdarzeń, miejsca (od strony serwera) przechowywania danych aplikacji mobilnych czy po prostu dokumentów.

Jeden z pionierów baz danych, Michael Stonebraker, główny architekt bazy Ingres, obecnie CTO w VoltDB problem widzi w "starym SQL". Jego zdaniem systemy RDBMS mają w sobie linie kodu napisane jeszcze w latach 80-tych. "Oracle nie jest skalowalny, bo dźwiga bagaż starego kodu".

Polecamy: Technologie IT, które przetrwały do dziś

Stonebreaker rozwiązanie widzi w "NewSQL" który zachowuje język SQL i relacyjny model jak również spełnia zasady ACID (atomowość, spójność, izolację, trwałość) a przy tym oferuje wydajność i skalowalność. NewSQL pozbywa się zasobożernej puli buforów - baza pracuje w podstawowej pamięci serwera czy potrzebę stosowania zapadek (latching) dzięki pracy bazy w jednym wątku serwera.

Jednym z ważnych nierelacyjnych rozwiązań jest też Hadoop - platforma pozwalająca na rozproszone przetwarzanie dużych zbiorów danych (Big Data) w klastrach. Można go skalować do tysięcy komputerów. Uzupełnia go framework MapReduce pozwalający na budowanie aplikacji do szybkiego przetwarzania równoległego dużych ilości danych w klastrach obliczeniowych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200