Nissan tworzy samochód zainspirowany... pszczołą

Inżynierowie firmy Nissan wynaleźli nowy system unikania kolizji przeznaczony dla samochodów osobowych. Inspiracją dla niego były owady, a konkretnie pszczoły. Prezentacja wynalazku ma się odbyć już w przyszłym tygodniu.

System BR23C został stworzony przez naukowców pracujących na Tokijskim Uniwersytecie w ramach specjalnego projektu Nissana. Jego celem było zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów przemieszczających się samochodami osobowymi.

Naukowcy, po serii dokładnych badań, zaczęli dokładniej przypatrywać się pszczołom. Wszystko przez ich wyjątkowe umiejętności do latania z bardzo dużą prędkością i unikania niemal wszystkich napotykanych na swojej drodze przeszkód.

Zobacz również:

  • Kolejny producent pojazdów EV wspiera standard ładowania Tesli
  • Co trzecia firma w Polsce z cyberincydentem

Okazuje się, że pszczoły bardzo szybko skanują teren jaki się przed nimi znajduje. W momencie wykrycia przeszkody, owad jest w stanie bardzo szybko skręcić w innym kierunku i ominąć zagrożenie. Podobnie ma być w samochodach Nissana. Specjalny laser skanować będzie teren przed samochodem i zdobyte w ten sposób informacje wysyłać ma do komputera znajdującego się w aucie.

System zastosowany w samochodach ma jednak pewne ograniczenia. Z oczywistych względów , pojazd może omijać przeszkody jedynie w dwóch kierunkach. Owady mają do dyspozycji jeszcze dodatkowe możliwości: wznoszenie się i opadanie.

Nissan zamierza zaprezentować swój system na pokazie Ceatec, jaki odbędzie się w przyszłym tygodniu.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200