Niskonapięciowe Intele

Coraz większe wymagania co do szybkości mikroprocesorów powodują konieczność odejścia od zasilania ich napięciem 5 V i zasilanie układów napięciem 3,3 V.

Coraz większe wymagania co do szybkości mikroprocesorów powodują konieczność odejścia od zasilania ich napięciem 5 V i zasilanie układów napięciem 3,3 V. Daje to nie tylko możliwość pracy z większymi częstotliwościami zegara, ale także duże oszczędności pobieranej mocy (co jest szczególnie ważne w komputerach notebook). Firma AMD opracowała już na początku tego roku układ 386 zasilany napięciem 3,3 V, ale brak układów towarzyszących dla tego napięcia zasilania spowodował, że jest on mało popularny wśrod producentów sprzętu.

Firma Intel opracowała obecnie układ 386SL, zasilany napięciem 3,3 V; układ ma możliwość zwaną Flexible Voltage, pozwalającą na łączenie go z układami zasilanymi tradycyjnie, to jest z 5 V. Komputery z tym procesorem pojawią się na rynku prawdopodobnie w 4 kwartale tego roku. Intel przewiduje także wypuszczenie w 1. kwartale 1993 r. mikroprocesora 486SL, przeznaczonego głównie do komputerów bez klawiatury (pen computers), wymagających dużej mocy obliczeniowej do rozpoznawania pisma odręcznego.


TOP 200