Niezwykle popularny ChatGPT może być poważnym zagrożeniem

Zabawę ze sztuczną inteligencją i Big Data należy potraktować z przymrużeniem oka. Warto zachować szczególną ostrożność podczas testów ChatGPT.

ChatGPT na przestrzeni ostatnich tygodni bije rekordy popularności. Nowa usługa korzysta ze sztucznej inteligencji oraz zbiorów dużych danych (Big Data) do odpowiadania na pytania przesyłane przez użytkowników. Rozwiązanie jest chwalone za swoją inteligencję, dokładność oraz wszechstronność. ChatGPT posiada umiejętność pisania kodu źródłowego aplikacji, znajdowania w nim błędów, opowiadania żartów czy rozwiązywania problemów użytkowników pytających np. o pogodę, a nawet porady życiowe takie jak opłacalność zakupu mieszkania czy nowego samochodu.

ChatGPT może zostać wykorzystany do tworzenia złośliwego oprogramowania
Źródło: Kevin Ku / Unsplash

ChatGPT może zostać wykorzystany do tworzenia złośliwego oprogramowania

Źródło: Kevin Ku / Unsplash

Rozwiązanie to ma jednak swoją ciemną stronę, o której informują badacze z CheckPoint. Analitycy udowodnili, że ChatGPT może posłużyć do tworzenia złośliwego oprogramowania. Rozwiązanie potrafi generować wiadomości e-mail z zainfekowanymi kawałkami kodu źródłowego.

Zobacz również:

  • 2024 – czego spodziewać się od technologii?
  • AI w drodze po pół biliona dolarów
  • Nowa era dla czytników wiadomości

Narzędzia OpenAI są w stanie zagrozić internautom bawiącym się rozwiązaniem ChatGPT. Oprogramowanie może zostać wykorzystane do przeprowadzenia ukierunkowanych ataków cybernetycznych.

Przykładowa konwersacja z ChatGPT

Przykładowa konwersacja z ChatGPT

Badacze do spraw bezpieczeństwa cybernetycznego z CheckPoint z powodzeniem stworzyli wiadomość phishingową z dołączonym plikiem w formacie .xls, który zawierał szkodliwy kod. Jego celem było połączenie się ze zdalnym komputerem i przekierowywanie połączeń wejściowych w celu uzyskania dostępu przez osoby trzecie.

CheckPoint ostrzega przed ChatGPT. Według ekspertów rozwiązanie to jest łatwym w obsłudze narzędziem do tworzenia nowych zagrożeń cybernetycznych przy minimalnym dostępie do wiedzy i zasobów.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200